Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Bukurešťskou devítku tvoří země Visegrádu, tedy kromě ČR také Slovensko, Polsko a Maďarsko, dále Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Summit se bude konat v rumunském hlavním městě Bukurešti, osobně se ho ale kromě hostitelské země zúčastní jen polský prezident Andrzej Duda, zástupci zbylých zemí se připojí přes video. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka budou tématem například transatlantické partnerství nebo vojenské záležitosti spojené s NATO.

Účastníci schůzky by se mohli bavit i o napětí s Ruskem včetně obvinění, že agenti Ruska stojí za výbuchy muničních skladů v České republice a Bulharsku. Dalším tématem by mohl být nátlak Ruska na Ukrajinu a situace v Černém moři. Rusko v dubnu dočasně uzavřelo tři oblasti v Černém moři pro cizí válečné lodi. Restrikce se týkají zón kolem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym.

Vznik bukurešťské devítky iniciovalo Rumunsko na podzim 2014 v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. Hlavním cílem skupiny je koordinace pozic a zájmů východního křídla NATO před důležitými jednáními, a to jak v NATO, tak v Evropské unii. Tentokrát se setkání koná měsíc před summitem Severoatlantické aliance v Bruselu, kterého by se měl zúčastnit i nový americký prezident Joe Biden. Za Česko s účastní podle Jindráka počítá Zeman.

Témata:  Miloš Zeman NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.