reklama

Daňovou slevu na nepracující manželku rušit nechce. „Chci ale, aby ji přestaly pobírat manželky nebo manželé, kteří o nikoho nepečují. Kteří nepracují, ale mohli by. Podle našich propočtů je to asi 76 tisíc osob, které ročně dostávají daňovou slevu zhruba 25 tisíc Kč. Tito lidé nejsou ani na rodičovské, ani nepečují o zdravotně postiženého nebo třeba o seniora. Proč bychom měli jako stát dávat luxusní kapesné bohatým lidem? Víte, že se tak dají ušetřit dvě miliardy korun ročně? Zato děti v tísnivé situaci necháme na holičkách?“ napsala na Facebooku Jana Maláčová.

Ušetřené peníze by mohly v rozpočtu nahradit částku, kterou by stát vydal na zálohované výživné. Ministryně chce stanovit i minimální výživné ve výši tisíc korun. Na zálohované výživné by měl nárok samoživitel ve chvíli, kdy druhý rodič dvakrát za sebou nezaplatí alimenty a rodič vychovávající děti na něj podá návrh na exekuci. Sporné je, či ministryně získá pro svůj návrh podporu.

S návrhem nezíská podporu u Aleny Schillerové (ANO), které se nápad nelíbí. „Paní ministryni Maláčovou jsem již vyzvala, aby jako gestor rodinné a sociální politiky definovala, na koho přesně by se toto vyšší zdanění vztahovalo. Pokud paní ministryně navrhuje, aby se sleva nevztahovala na bohaté lidi, musí také dodat, kde je ta hranice onoho bohatství,“ vysvětlila svůj postoj pro server Právo.“

Komunisté o takovém návrhu slyší poprvé a musí to projednat. „Ale myslím si, že takové slevy by se rušit neměly,“ řekl předseda klubu komunistů Pavel Kováčik.

Návrh odmítá i ODS. „Skoro se zdá, že s každým novým týdnem přichází ze strany ministryně Maláčové další nesmyslný socialistický nápad, jak někomu sebrat jeho vydělané peníze. Trestat manželský pár za to, že se jeden z manželů rozhodl pracovat a vydělávat víc, aby se druhý mohl starat o domácnost, je hloupost,“ poznamenal místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

Šéf SPD Tomio Okamura, řekl že SPD by chtěla naopak zavést společné zdanění manželů. „Tato nijak extrémně vysoká sleva na dani je jedním z mála opatření, kterým stát alespoň částečně podporuje manželství a tradiční rodinu.“

reklama