Springerová se bude opírat o pětikoalici složenou z koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Pětikoalice má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 21 křesel. Hnutí ANO, které volby ve městě vyhrálo, bude spolu s SPD v opozici.

Springerová v nominačním projevu uvedla, že nehodlá kumulovat funkce a pozice prorektorky se vzdá. Ve prospěch města však hodlá využít své více než desetileté zkušenosti z práce v čele univerzity.

Za priority vedení města označila co nejrychlejší přijetí nového územního plánu a výstavbu dostupného bydlení, aby se "zastavil neblahý demografický vývoj". Vedení radnice také podle ní bude řešit adaptaci města na klimatickou změnu a obnovu řady míst v centru a na předměstích.

"Hradec Králové v budoucnosti vidím jako město vzdělané. Jako město, kde rostou pracovní příležitosti s vysokou přidanou hodnotou, jako město urbanisticky inteligentní," uvedla Springerová. Hradec Králové by podle ní měl být městem přátelským pro všechny generace.

Hnutí ANO na pozici primátora navrhlo dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), aniž by mělo jeho souhlas s nominací. Hrabálek se k nominaci nemohl vyjádřit, protože byl z dnešního jednání omluven. Bez souhlasu navrženého není podle volebního řádu možné o něm hlasovat.

Jedinou kandidátkou na primátora tak byla Springerová. Z 34 vydaných hlasovacích lístků bylo 20 hlasů pro Springerovou, 12 lístků bylo neplatných a dva nebyly odevzdány.

Po zvolení primátorkou se Springerová ujala řízení schůze a zahájila další bod programu, a to volbu pěti náměstků primátorky a pěti členů rady města.

Koaliční smlouvu v Hradci Králové představitelé stran podepsali v pondělí po více než sedmi týdnech od voleb. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany.

Hradec Králové je předposledním z 27 statutárních měst, kde si zastupitelé volili nové vedení radnice. Posledním městem, kde dosud koalice nevznikla a nové vedení není, je Praha.

Dnešní jednání hradeckých zastupitelů je druhou částí ustavujícího zasedání zastupitelstva, které se konalo 24. října a strany na něm nikoho do vedení města nezvolily. Na druhou část ustavujícího zasedání zastupitelů naváže od 16:00 první řádné zasedání zastupitelstva města.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Město až dosud řídili představitelé ANO a ODS.

reklama