ANO ve volbách posílilo o dva mandáty na 13 z celkových 37. ODS opět získala pět mandátů. Pro většinovou koalici ANO a ODS schází jeden mandát.

"Za spoluprací s ODS si stojíme, jevila by se nám jako nejlepší. Ale jsme otevřeni všem k jednání," řekla Šandová. Chtěla by, aby vznikla silná koalice a neopakovala se situace uplynulého volebního období. Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Podle lídra Pirátů Pavla Vrbického budou jednání o vytvoření koalice v Hradci Králové dlouhá a těžká. "My víme, že nebudeme v koalici s hnutím ANO a SPD. Všechny ostatní varianty jsou pro nás otevřené a budeme o nich jednat," řekl lídr Pirátů, kteří získali čtyři mandáty.

Vzhledem ke značné výhře by ANO podle Šandové mělo mít primátora, nevyloučila ale, že by tuto pozici mohla mít i jiná strana. "Nejsem typ člověka, který by si pro sebe tento post uzurpoval. Jsem ochotna udělat nějaký ústupek, pokud to bude nutné a bude to pro dobro Hradce Králové," řekla Šandová, která chce jednat i se stranami, co se před volbami vůči hnutí ANO vymezovaly.

Obhájení výrazného vítězství ANO v Hradci Králové podle Šandové pomohla nálada ve společnosti a celostátní politika, kdy je ANO jako opoziční strana kritické ke krokům vlády. Hlasy podle ní hradeckému ANO podle ní přinesla i kontaktní kampaň a podpora jejích kolegů. "Myslím, že jsme dali jasně najevo, o co nám v Hradci jde. Že náš program zafungoval," řekla.

Za ANO na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 se sedmi mandáty, hnutí Rozvíjíme Hradec založené senátorem Janem Holáskem získalo tři mandáty, stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice, v opozici by byly ANO a SPD

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice složená z koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Představitelé těchto stran se již dnes večer sešli. ČTK to řekl lídr kandidátky ODS Miroslav Hloušek. Utvoření pětikoalice, která by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel, je podle něj jednou z realistických variant uspořádání vlády v Hradci Králové. V případě vzniku pětikoalice by v opozici skončilo ve volbách jasně vítězné hnutí ANO a SPD.

"Je to koalice, kterou bereme jako velice realistickou," řekl Hloušek. Strany by spolu podle něj měly v příštím týdnu vést další jednání, na nichž by si představily své náměty, které se budou týkat programových priorit i představ o personálním obsazení vedení radnice. "Zatím jsme udělali hrubé seznámení.Teď máme několik dnů na přípravu," uvedl Hloušek.

Jednička kandidátky ANO Jana Šandová ČTK řekla, že by ANO chtělo vytvořit koalici s ODS, s níž ANO ve vedení města spolupracovalo v uplynulém volebním období. ANO chce však jednat se všemi stranami, protože s ODS by mělo pouze menšinových 18 mandátů. "Vnímáme to tak, že jsme v hledáčku hnutí ANO. Od nás bude slušné, když se pobavíme se všemi, kteří mají zájem," řekl Hloušek.

Podle lídra Pirátů Pavla Vrbického budou jednání o vytvoření koalice v Hradci Králové dlouhá a těžká. "My víme, že nebudeme v koalici s hnutím ANO a SPD. Všechny ostatní varianty jsou pro nás otevřené a budeme o nich jednat," řekl lídr Pirátů.

ANO v Hradci Králové získalo 13 zastupitelských křesel. Na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 se sedmi mandáty, třetí byla ODS s pěti mandáty. Piráti mají čtyři mandáty, Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.