reklama

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dnes v tiskové zprávě informovala, že vyšší byl v loňském roce i zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě, které zdravotní pojišťovny od roku 2022 hradí lidem nad 50 let.

"Česko má jeden z nejvyšších výskytů encefalitidy v Evropě, růst zájmu o očkování je proto nakročení správným směrem. Jde o jedinou účinnou prevenci choroby, která může mít pro pacienta až fatální následky. I z hlediska zdravotního systému pak takové řešení dává smysl, cena vakcín je vždy násobně nižší než úhrada případné léčby," uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.

Nejvíc případů klíšťové encefalitidy lékaři zaznamenali v roce 2020, kdy jí onemocnělo přes 850 lidí, počty se v posledních deseti letech většinou pohybují mezi 350 a 700 za rok. U boreliózy byl rekordní rok 2018 s více než 4700 případy, méně než 2000 bylo naposledy v roce 2015. Loni se encefalitidou nakazilo téměř 700 lidí, nejvíc z nich, skoro pětina z celkového počtu, z Jihočeského kraje.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. Těmi jsou u obou nemocí nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. U encefalitidy může pokračovat prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje. Může mít i dlouhodobé následky včetně rizika úmrtí.

Pro boreliózu typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí klíštěte má zhruba polovina nakažených. V druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Zatímco na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují, proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat.

Základní očkování je třemi dávkami, druhá se podává jeden až tři měsíce po druhé a třetí pět až 12 měsíců po druhé. Chrání pak tři až pět let, potom je potřeba přeočkování. Podle VZP se loni nechalo očkovat téměř 155.000 pojištěnců starších 50 let, což je třikrát víc proti roku 2021, kdy neměli vakcínu, která stojí zhruba 1000 korun, hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Mladší mohou zdravotní pojišťovny žádat o příspěvek, jeho výše se liší. U VZP, která má asi 5,9 milionu pojištěnců, o něj loni žádalo 74.500 lidí, více než polovina byly děti.