Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klíšťata jsou mimořádně aktivní, upozornil ČHMÚ

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru v úterý ráno upozornil na vysokou aktivitu klíšťat během dnešního i následujících dnů. Lidé by proto měli být v přírodě obzvlášť opatrní.

Podle mapy platí na naprosté většině území České republiky čtvrtý či pátý stupeň aktivity klíšťat. Mimořádné je riziko ve velké části Čech a na jižní Moravě, ve zbytku země je vysoké.

Upozorňujeme na vysokou aktivitu klíšťat, nejenom dnes, ale také v následujících dnech.Podrobnosti naleznete zde: https://t.co/c1IK8y6wVW pic.twitter.com/mrcJ6SMxCu

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 9, 2023

Odborníci v takové situaci doporučují použití repelentu. Lidé by neměli volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů, měli by se pohybovat výhradně po zpevněných cestách. Večer a ráno je dobré se prohlédnout a případně odstranit klíšťata.

Pro předpověď aktivity klíšťat se užívá teplota a vlhkost vzduchu. Vychází se z matematických vztahů mezi aktivitou klíšťat a počasím, které ČHMÚ vytvořil spolu se Státním zdravotním ústavem.

Témata:  klíšťata

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2026 21:45

Novinka v životě Dary Rolins. Tohle se jí stalo úplně poprvé

Dara Rolins si ve svém životě zažila další velkou premiéru. Nechyběla u toho její dcera Laura, která se s maminkou postavila nejenom před objektiv fotoaparátu. Co společně absolvovaly? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Epidemie chřipky v Česku opět nabírá na intenzitě. Mrtvých je už přes 80

Epidemie chřipky v České republice nabrala v posledních dnech na intenzitě a počty nemocných plošně rostou ve všech krajích. Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu za čtvrtý lednový týden roku 2026 dosáhla nemocnost akutními respiračními infekcemi úrovně 1 456 případů na sto tisíc obyvatel. To představuje nárůst o téměř čtrnáct procent ve srovnání s předchozím obdobím.