Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klíšťata jsou mimořádně aktivní, upozornil ČHMÚ

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru v úterý ráno upozornil na vysokou aktivitu klíšťat během dnešního i následujících dnů. Lidé by proto měli být v přírodě obzvlášť opatrní.

Podle mapy platí na naprosté většině území České republiky čtvrtý či pátý stupeň aktivity klíšťat. Mimořádné je riziko ve velké části Čech a na jižní Moravě, ve zbytku země je vysoké.

Upozorňujeme na vysokou aktivitu klíšťat, nejenom dnes, ale také v následujících dnech.Podrobnosti naleznete zde: https://t.co/c1IK8y6wVW pic.twitter.com/mrcJ6SMxCu

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 9, 2023

Odborníci v takové situaci doporučují použití repelentu. Lidé by neměli volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů, měli by se pohybovat výhradně po zpevněných cestách. Večer a ráno je dobré se prohlédnout a případně odstranit klíšťata.

Pro předpověď aktivity klíšťat se užívá teplota a vlhkost vzduchu. Vychází se z matematických vztahů mezi aktivitou klíšťat a počasím, které ČHMÚ vytvořil spolu se Státním zdravotním ústavem.

Témata:  klíšťata

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy