Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečná klíšťata útočí v těchto dnech na vše živé ve vysoké aktivitě

Mapa indexu aktivity klíštěte
Mapa indexu aktivity klíštěte
Foto: Reprofoto ČT

I krátký výlet do lesa může přinést nečekané hosty, kteří nám mohou způsobit potíže. Česká studie zjistila, že přibližně 44 % klíšťat je infikováno. Vzhledem k tomu, že jejich aktivita bude v nadcházejících dnech vysoká, je důležité být ostražití. Navíc bychom si měli uvědomit, že nebezpečí nehrozí jen v lesích.

V následujících dnech bude aktivita klíšťat v České republice vysoká. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se očekávala nejvyšší aktivita zejména v sobotu ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nicméně i v dalších krajích je potřeba být ostražitý, protože aktivita klíšťat se může měnit a být na střední až vysoké úrovni.

V neděli se očekává vrcholná aktivita klíšťat, která bude zasahovat do všech krajů. Meteorologové proto radí používat repelent, vyhýbat se sedání a ležení v porostech, nedržet se v křovinách a bylinné vegetaci a pravidelně kontrolovat tělo večer a ráno, abychom případně odstranili přisátá klíšťata.

Správně odstranění klíšťat je nyní klíčové. Nedávná studie Akademie věd České republiky odhalila, že téměř polovina z nich je nakažená. Z celkem tří tisíc vzorků, které byly nasbírány v celé republice, bylo 44 procent infikovaných. Nejčastější onemocnění, lymeská borelióza, bylo zjištěno u 26 procent odebraných klíšťat.

Výzkumníci zjistili, že množství klíšťat na 100 metrů čtverečních se může pohybovat od jednoho až po 72. Nejvíce klíšťat bylo nalezeno v méně udržovaných částech parků, zatímco na pravidelně sekaných trávnících jich bylo minimum. Překvapivě se však ukázalo, že městské parky mohou být stejně rizikové jako lesy, pokud ne ještě více. Kateřina Kybicová ze Státního zdravotního ústavu varuje, že riziko setkání s klíšťaty a přenosu infekcí je ve městě a na zahradě častější než v lese.

Témata:  klíšťata

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy