reklama

Stejnou možnost budou mít také chroničtí pacienti, u ostatních předpokládá zkrácení půlročního intervalu kvůli kapacitám očkování později. V listopadu zdravotníci denně aplikují v pracovních dnech mezi 20.000 a 30.000 třetích dávek, 15.000 až 23.000 lidí se nechává očkovat nově.

Podle Vojtěcha jsou lidé nad 60 let zranitelnou částí populace, které více hrozí hospitalizace třeba i na jednotkách intenzivní péče. "Takže tam upínáme hlavní síly, abychom populaci co nejdříve proočkovali, aby byla chráněna v této složité epidemiologické situaci," uvedl ministr.

V současné době se mohou očkovat lidé šest měsíců po druhé dávce dvoudávkové vakcíny nebo po podání vakcíny jednodávkové. Jako první měli nárok zejména lidé nad 80 let a zdravotníci, poté sedmdesátníci. Z více než 624.000 podaných posilujících dávek dostali více než dvě třetiny lidé nad 60 let.

Dřívější nárok mají podle Vojtěcha také chroničtí pacienti s vážnými onemocněními, kteří měli i na začátku očkování před svými vrstevníky přednost. "Ale tam předpokládáme, že se zapojí zejména praktičtí lékaři nebo jejich ošetřující lékaři, protože ti znají své pacienty," dodal ministr.

Prioritu mají podle něj v současné době lidé, u kterých se očkování teprve zahajuje. Jen za listopad, od kdy platí povinnost provozovatelů restaurací kontrolovat covidové certifikáty návštěvníků a zároveň zdravotní pojišťovny nehradí testy neočkovaným dospělým, se přišlo nechat očkovat nově 280.000 lidí. Ode dneška navíc neplatí jako potvrzení negativní test.

"Předpokládáme, že v dalších fázích bychom do zkrácení na pět měsíců zahrnuli i další věkové skupiny," doplnil Vojtěch. Očkováno proti covidu-19 alespoň jednou dávkou je podle aktuálních dat 60,9 procenta celkové populace, dokončené očkování má 58,4 procenta z nich. Mezi dospělými je plně očkováno 69 procent.