reklama

Letos by ceny potravin mohly ještě mírně růst a postupně se stabilizovat v druhé polovině roku, uvedla komora.

Večeřová řekla, že i přes zastropované ceny energií platí podniky čtyřikrát více než v roce 2019 a stanovené maximální ceny energií jsou mnohem vyšší než v okolích zemích. Výrazné zdražování energií loni podle ní zasáhlo nejvíce malé a střední podniky, které nedostaly žádné kompenzace. Růst cen energií je podle Večeřové zasáhl proto, že nemají tak výhodné smlouvy s dodavateli jako velké podniky.

Večeřová uvedla, že kromě cen energií výrazně stoupaly také náklady na obaly, které zdražily o 30 až 40 procent. Upozornila na to, že firmy musí platit také poplatky za recyklaci, třídění a sběr odpadu, které se zvýšily o 35 procent.

Podle Večeřové by mohly ceny potravin letos ještě mírně růst, nemělo by již ale docházet k výrazným skokovým změnám. Diskutovat by se podle ní mělo o odstranění příčin zdražování potravin. "Vítáme, že Ústav pro ochranu hospodářské soutěže bude kontrolovat obchodní přirážky v celé vertikále u čtyř potravin. Počkejme si na výsledky," řekla.

Poznamenala také, že ceny v obchodech jsou enormně vysoké. "Přirážka je až 100 procent k tomu, co dodá dodavatel," řekla. Doplnila, že většina výrobků se neprodává za takzvaně regálovou cenu, ale v akcích. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza tento týden uvedl, že v akcích se nyní prodá 62 procent výrobků. Večeřová k tomu uvedla, že v akcích je obchodní přirážka 40 až 50 procent.

Prouza už dříve uvedl, že za pokračujícím zdražováním potravin v maloobchodě nestojí maloobchodní řetězce, ale zneužívání inflace a dominantního postavení ze strany dodavatelů.