V Praze je nedostatek služeb pro drogově závislé a koncem jednoho z kontaktních center v Praze 5 se situace zhorší pro celou metropoli. ČTK to dnes sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dodal, že bude jednat se starostkou Prahy 5 Renátou Zajíčkovou (ODS) a dalšími o řešení situace. Navrhne také změnu zákona, která by umožnila vybudování takzvané aplikační místnosti. Kontaktní centrum organizace Progressive v Mahenově ulici v Praze 5 má skončit do půl roku, městská část mu vypověděla nájem.
V Praze se nacházejí tři kontaktní centra pro drogově závislé, z toho dvě jsou v Praze 5, což vedení městské části dlouhodobě kritizuje. Rada Prahy 5 po jednání s organizací Progressive koncem července schválila výpověď nájmu v prostorách, kde centrum působilo téměř 20 let. Organizace postup kritizovala i s ohledem na to, že se jí nepodařilo najít náhradní prostory.
Podobně se vyjádřil i protidrogový koordinátor. "Se znepokojením sleduji neochotu jednotlivých městských částí vyjít vstříc Praze 5 a najít prostory pro lepší rozložení těchto zařízení na území Prahy, opatrnost magistrátu hlavního města Prahy použít svoji autoritu a své budovy, či prostory k tomu vhodné, a vyjednat jasné řešení," uvedl.
Vedení Prahy nedávno schválilo strategii, podle které se má nynější počet kontaktních center nejméně ztrojnásobit. Pro organizace, které se podporou drogově závislých zabývají, je však v metropoli dlouhodobě problém sehnat prostory, a to i v důsledku odporu politiků na městských částech. Ke schválené strategii se tak vyjadřují spíše skepticky.
Vobořil dále uvedl, že v Praze chybí některé v zahraničí běžné služby. "Pokud hovoříme pouze o problému užívání nelegálních drog, tak zcela jistě jedno z vhodných řešení pro místa, kde se nejvíce shromažďuje vyšší počet uživatelů heroinu, jsou takzvané aplikační místnosti," uvedl. Dodal, že v současnosti není podle vyjádření policie tato služba možná, a proto navrhne změnu zákona, která by ji umožnila.
Koordinátor se také chce setkat se Zajíčkovou, zástupci policie, vedením Prahy a městských částí a členy odborné společnosti. "Pokusíme se najít řešení jak pro organizaci Progressive, tak pro rozšíření služeb pomoci v Praze," dodal. K řešení situace minulý týden vyzvala také Česká asociace streetwork, podle které by městská část měla prodloužit centru výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem najít nové prostory.
Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7000 lidí, o rok dříve to bylo asi 6000. Dalších zhruba 10.000 lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb. V Praze je podle Vobořila až pětina všech problémových uživatelů drog v republice a velká část z nich patří mezi takzvané mobilních uživatele, kteří v metropoli nebydlí.
Související
9. ledna 2025 7:04
7. ledna 2025 12:03
7. ledna 2025 7:02
4. ledna 2025 11:28
1. ledna 2025 0:29
24. prosince 2024 16:08