Rozhodně proti ruskému požadavku, aby Ukrajina nevstoupila do NATO, je 56 procent Čechů. Dalších 14 procent je spíše proti. Naopak pro vyslyšení ruského požadavku se na přelomu února a dubna vyslovila pětina respondentů.

Aktuální výsledky se podstatně liší od stejného průzkumu, který Kantar CZ provedl v polovině února, tedy ještě před ruskou invazí. Tehdy bylo pro vyslyšení ruského požadavku 30 procent respondentů. Spíše proti se vyslovila čtvrtina dotázaných a striktně ho odmítalo 30 procent Čechů, tedy zhruba polovina současného počtu.

"Zajímavé je, že ta názorová změna se udála ještě silněji mezi lidmi s nižším vzděláním, a také mezi seniory, což jsou skupiny, které jsou obvykle k Ruské federaci o něco vstřícnější, ale po započetí invaze výrazně změnily názor,"řekl ČT analytik Kantaru Pavel Ranocha. Z hlediska politických preferencí by podle něj požadavek Ruska akceptovali spíše voliči hnutí SPD a komunistické strany.

Průzkum provedla agentura Kantar CZ ve dvou vlnách. První se konala mezi 14. a 18. únorem, druhý od 28. února do 4. března. Celkem se do průzkumu zapojilo 1200 respondentů. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února.