Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Očkovat se třetí dávkou vakcíny je ochotno 46 procent dospělých

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku. Z lidí, kteří jsou již očkovaní a mohou na ni jít, ochotu k očkování třetí dávkou přitom vyjadřuje 67 procent lidí. Zvažuje ji však ale jen zhruba polovina lidí, kteří měli po očkování nežádoucí účinky.

Se středně závažnými nežádoucími účinky, jako jsou bolest hlavy, teplota nebo nevolnost, se přitom setkalo 23 procent očkovaných, častěji lidé do 55 let. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research, která o něm dnes informovala v tiskové zprávě.

Dosud se nechalo vakcínou proti covidu-19 očkovat podle dat ministerstva zdravotnictví více než 6,1 milionu lidí. Jde o téměř dvě třetiny osob nad 12 let, pro které je v současné době vakcína dostupná. Mezi očkovanými je zhruba 240.000 dětí a mladých do 18 let. Podle průzkumu, kterého se účastnilo zhruba 2000 respondentů, je ochotno nechat dítě očkovat 52 procent rodičů. Jen dětí ve věku 12 až 15 let žije v ČR přes 456.000, do očkování se zapojilo asi 35 procent.

Pro mladší děti zatím vakcína není schválená, očekává se v řádu měsíců. Ochota rodičů nechat očkovat děti mladší 12 let je ale ještě menší než u starších dětí. "Očkovat děti chtějí převážně očkovaní rodiče. Společnost se pravděpodobně do velké míry rozdělí na rodiny očkované a neočkované napříč generacemi," uvedl k výzkumu Daniel Prokop z P&Q Research.

Proočkovanost celé české populace včetně dětí na úrovni zhruba 57 procent považují odborníci za nízkou. O další minimálně tři procentní body by ji podle průzkumu mohly zvýšit takzvané měkké negativní motivace, jako je testování neočkovaných lidí v zaměstnání nebo covidové pasy vymáhané například v restauracích. Tuto povinnost ministerstvo zavedlo už od 1. listopadu.

Snížit obavy lidí z očkování mohou podle průzkumu také možnost výběru vakcíny nebo plná nemocenská v případě, že by člověka nežádoucí účinky vyřadily z pracovního procentu. "Kombinace (měkkých negativních motivací) s opatřeními snižujícími obavy může ochotu dospělých k základnímu očkování proti covid-19 zvýšit ze 72 nad 80 procent," uvedli výzkumníci.

Ministerstvo chce lidi motivovat k očkování také dalším zpřísněním mimořádným opatření, které v pondělí schválila vláda. Od listopadu by si neočkovaní dospělí měli platit preventivní testy na covid-19, kterými mohou prokazovat bezinfekčnost. Zároveň bude jejich platnost zkrácená na 24 hodin u antigenního testu a 72 hodin u PCR testu.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19 průzkumy

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.