reklama

Podle průzkumu podporu Bidenovi častěji vyjadřovali ženy, obyvatelé Prahy a voliči TOP 09 a Pirátů. Trumpovi více fandili příznivci prezidenta Miloše Zemana a politického hnutí SPD. "Čeští občané nemají o politickém dění v USA takový přehled, proto jejich podpora některého z kandidátů vychází mnohem více z pouhých sympatií či antipatií k jednomu z nich," uvedl analytik STEM/MARK Radek Pileček.

U Trumpa jeho čeští příznivci podle Pilečka uváděli osobitý charakter a svérázné názory, zmiňovali například patriotismus a prosazování antiimigrační politiky. Naopak nejsilnějším motivem pro podporu Bidena mezi Čechy byl jejich nesouhlas s politikou a veřejným vystupováním Trumpa, nikoliv důvěra v Bidenovy kvality a schopnosti. Na Bidenovi si ale dotázaní v ČR váží jeho slušnosti a zájmu o environmentální problematiku.

Výsledky amerických prezidentských voleb zatím nejsou oficiální, nicméně podle modelů prestižních amerických médií je vyhrál Biden se ziskem 306 hlasů v takzvaném sboru volitelů, který nového šéfa Bílého domu v prosinci potvrdí. Trump, který podle médií získal 232 volitelů, tvrdí, že hlasování provázely rozsáhlé podvody.

Letos využil velký počet voličů v USA kvůli obavám ze šíření koronaviru možnosti hlasovat korespondenčně. Se zavedením tohoto hlasování i ve volbách v Česku by podle průzkumu souhlasilo 55 procent dotázaných. Přibližně třetina byla proti a 15 procent nemělo žádný názor.

"Negativní stanovisko zaujímají v návaznosti na americké prezidentské volby častěji příznivci Donalda Trumpa, kterému se právě korespondenční hlasování stalo osudným, jelikož většina těchto hlasů patřila jeho protikandidátovi," doplnil Pileček.