Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Více než polovina lidí je toho názoru, že by se Česko neubránilo

Armáda České republiky, ilustrační foto.
Armáda České republiky, ilustrační foto.
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než polovina občanů obává, že by se v případě konfliktu nebyl schopen ubránit. Vyplývá to z průzkumu CVVM. Podle výsledků šetření si 40 procent dotázaných myslí, že Česko by se neubránilo, což je nárůst o 13 procent oproti loňsku.

Většina obyvatelstva tradičně podporuje myšlenku, že suverenitu státu je třeba hájit za každých okolností, což v aktuálním průzkumu potvrdilo 84 procent dotázaných. Opakující se menšina, která tomuto postoji odporuje, představuje přibližně desetinu respondentů, přičemž v tomto průzkumu to bylo 13 procent.

Změna v postojích veřejnosti k otázce obrany vlasti byla patrná po vpádu ruské armády na Ukrajinu v loňském roce. "Výsledky průzkumu z jara 2022 ukázaly významný nárůst odhodlání bránit suverenitu o osm procentních bodů. Avšak v aktuálním průzkumu se podíl těch, kteří tento názor sdílejí, opět snížil a vrátil se přibližně na úroveň z roku 2020," uvedli autoři.

Pochybnosti o schopnosti Česka bránit se v případě konfliktu vyjádřilo 56 procent respondentů. Na druhé straně věří, že by země byla schopna obrany, 40 procent obyvatel. Dochází tak k nárůstu důvěry lidí ve schopnost země bránit se o 13 procent oproti roku 2022.

Otázka důležitosti obrany rozděluje českou veřejnost - zhruba polovina lidí nepovažuje obranu za klíčovou, argumentují tím, že "velmoci stejně rozhodují o osudu malých zemí, jako jsme my." Tato otázka vyvolává v české společnosti rozdílné názory, protože opačný postoj sdílí stejně velká část populace.

Podobně rozdělená je společnost i v otázce nákladů na obranu. Skoro polovina dotázaných je vnímá jako zbytečné zatížení státního rozpočtu, zatímco 50 procent tuto skladbu názoru nesdílí. "Náklady na obranu jsou aktuálně více podporované než v předešlých měřeních, konkrétně v letech 2016 až 2022, kdy převažoval názor, že jsou jen zbytečným břemenem pro státní rozpočet," poznamenali analytici.

Témata:  průzkumy Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy