Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První dodávka léku paxlovid na covid-19 dorazí v září. Ministerstvo tají, kolik stál

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo smlouvu s americkou firmou Pfizer o dodávkách antivirového léku paxlovid na covid-19 do konce letošního roku, první dávka dorazí v září.

ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Částku, kterou léky budou stát, podle něj kvůli důvěrnému režimu smlouvy není možné sdělit. Původně mělo zájem o 50.000 dávek za miliardu korun.

"Brzy budeme moci nabídnout další plně hrazené a vysoce účinné antivirotikum proti covid-19 všem českým pacientům, kteří jej budou potřebovat. Pandemie ještě neskončila. Covid je smrtelné onemocnění, na které musíme být připraveni," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

O dodávkách ministerstvo jednalo od začátku letošního roku. Nechtělo platit dopředu určený počet dávek, které by se nemusely pro pacienty využít. "Tato smlouva umožňuje objednávat podle potřeby. Nespotřebované léky se tak nebudou muset hradit ze státního rozpočtu, jako tomu bylo v některých případech dříve, například u monoklonálních protilátek," dodal Jakob. Podobně má Česko nespotřebované vakcíny, část se snaží darovat do rozvojových zemí, ale část bylo kvůli expiraci nutné zničit.

Kvůli zdlouhavým jednáním je v Česku lék dostupný později než v okolních zemích. Například na Slovensku ho mohou lékaři pacientům předepisovat od začátku srpna. Čeští pacienti si budou moci lék po předepsání jejich praktickým lékařem nebo lékařem specialistou vyzvednout v 58 nemocničních lékárnách. Česká lékárnická komora už v případě dříve dostupných antivirotik kritizovala, že nejsou dostupná pro všechny lékárny.

"Jedná se o antivirotikum podávané ve formě tablet, které zastavuje množení viru v buňkách. Pomáhá tělu překonat virovou infekci a může předejít rozvoji závažné formy onemocnění a zabránit úmrtí," popsalo ministerstvo. Lékaři ho mohou předepsat lidem s vysokým rizikem vážného průběhu. Pokud je lék podán do pěti dní od prvních příznaků, je podle studií výrobce schopen snížit riziko hospitalizace a úmrtí o 88 procent.

Firma Pfizer vyrábí kromě paxlovidu i vakcíny Comirnaty, kterých bylo v Česku podáno přes 14,8 milionu dávek. Tvoří tak téměř 83 procent všech podaných proticovidových vakcín. "Tato kombinace umožňuje každé zemi efektivně předcházet devastujícím následkům covidu a jsem si jistý, že také v České republice zabrání mnoha případným dalším těžkým stavům či dokonce úmrtím a významně sníží zdravotní náklady na léčbu onemocnění covid-19," uvedl generální ředitel společnosti Pfizer v ČR Pavel Sedláček.

Pro léčbu pacientů s vyšším rizikem vážného průběhu se v dřívějších vlnách epidemie podávaly monoklonální protilátky. Ty jsou ale na současnou variantu viru omikron málo účinné. Z protivirových léků je v ČR k dispozici molnupiravir od firmy Merck Sharp & Dohme (MSD) a lékaři podávají vhodným pacientům také remdesivir, který byl prvním schváleným lékem na covid-19.

Témata:  Pfizer koronavirus (coronavirus) COVID-19 léky

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy