Od pondělí se budou povinně respirátory nosit jen v hromadné dopravě, zdravotních a sociálních zařízeních. Dosud byly povinné ve všech veřejných prostorech, mnozí lidé ale již toto opatření nedodržovali.

"Nošení respirátorů má dozajista vliv na to, že se nešíří běžný virus chřipky," řekl Prymula. Podle něj se v současné době celosvětově covid-19 dostává do pozadí. V Česku přitom testy v uplynulém týdnu odhalily od 8000 až po více než 10.000 pozitivních případů denně i přesto, že testů bylo proti předchozím týdnům méně. Postupný pokles, který začal na začátku února, se tak téměř zastavil. Někteří odborníci tak předvídají menší "vlnku", kterou ale podle nich nelze spojovat s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Ten se ještě projevit nemohl.

"Může se ještě objevit menší vlna, ostatně pokles se prakticky zastavil. Ale nepředpokládám, že by to ještě nějak mělo vývoj zvrátit," uvedl Prymula. Na jaře je podle něj odkládání respirátorů logické. V teplejším počasí se respirační viry obecně, mezi nimi koronavirus i chřipka, šíří méně.

Roušky se kvůli koronaviru poprvé začaly nosit v březnu 2020, kvůli jejich nedostatku na trhu si je lidé většinou šili doma. Za respirátory, které chrání na rozdíl od roušek i svého nositele, se vyměnily loni v březnu.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) i letos šíření chřipky monitoroval, podle jeho týdenních zpráv se případy chřipky ale dařilo zachytit jen sporadicky a méně než v letech před koronavirovou epidemií se šíří chřipka i jinde v Evropě. Laboratoře ale vyšetřují na chřipku méně vzorků. Klasickou chřipkovou epidemii, která se pravidelně objevuje většinou v lednu a únoru, Česko nemělo už dva roky.

Chřipka ve světě ročně zabije 650.000 lidí, covid-19 za dva roky zabil více než šest milionů lidí. Zpočátku pandemie se koronavirus a chřipka často porovnávaly, podle odborníků ale počty zachycených případů nelze srovnávat. Nákazy se vykazují jinak, u respiračních infekcí je dohromady devět diagnóz. U chřipky se navíc laboratorně testují jenom vážné průběhy. U covidu-19 se naopak za prokázanou nákazu považuje jen ta, kde pozitivitu potvrdili v laboratoři.

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že koronavirus se stane do budoucna podobně jako chřipka sezónní nákazou, proti které se bude v létě nebo na podzim potřeba přeočkovat. Připravilo také vyhlášku, která zavádí u koronaviru podobně jako jiných infekčních nemocí takzvanou surveillanci, tedy systém sledování a pravidelného hlášení.