Vláda dnes rozhodla o uzavření většiny maloobchodu od čtvrtka, zároveň nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi s výjimkou cest do práce, na nákup, k lékaři nebo za rodinou. 

"Dalších kroků už není mnoho. Samozřejmě můžeme omezit ještě aktivity, které tam jsou tak, že uzavřeme téměř všechny služby, nebudou téměř žádné výjimky," uvedl Prymula. Další kroky by musely jít do průmyslové infrastruktury, podle ministra ale nepřicházejí v úvahu.

V dohledné době chce ministr zdravotnictví zveřejnit plán, který vychází z irského modelu, s pěti stupni různých opatření. "Na druhou stranu přes velmi zajímavou grafiku, která se nám líbí a chceme to využít, tak se bohužel Irsku to úplně nepodařilo. Také jsou teď v exponenciálním nárůstu. Je vidět, že s tím má každá země problém," dodal ministr.

Irský šedesátistránkový materiál obsahuje mimo jiné tabulku, v níž pro postupné zhoršování situace stanoví opatření přijatá pro domácnosti, soukromá setkání, svatby, organizované akce venku či uvnitř včetně pracovních, sportovních a kulturních, pro sport, provoz tělocvičen, plaveckých stadionů či wellness, pro církevní shromáždění, provoz muzeí a památek. Stanoví také podmínky pro provoz či uzavření barů, kaváren, restaurací, diskoték, hotelů, domácího turistického ruchu, škol, veřejné dopravy. Speciální podmínky stanoví pro zdravotnická a sociální zařízení a osoby nad 70 let.

V posuzování přísnosti jednotlivých stupňů opatření podle Prymuly Irsko vychází z reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Při zavádění přísnějších opatření minulý týden ministr uvedl, že cílem je se dostat na 0,8. "Kdy dojde k poklesu záleží na konkrétní situaci, může to být za týden, ale spíše je pravděpodobné, že v pásmu třetího týdne," dodal. Na podzim bylo maximální 1,6, dnes vláda zveřejnila číslo 1,36.