V léčbě onemocnění dýchacího ústrojí, jako jsou astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), je zásadní správné používání inhalátoru při aplikaci léku. Asi polovina pacientů se při inhalování dopouští chyb, a do plic se tak nedostane dostatečné množství léčebné látky, což ovlivňuje úspěšnost léčby. Novinářům to dnes řekla lékařka Václava Bártů z plicního oddělení na Poliklinice Budějovická v Praze.
"Někteří pacienti před inhalací řádně nevydechnou nebo vydechnou do inhalátoru. Pacienti chybují rovněž ve špatné koordinaci stisknutí dávkovače a nádechu," vyjmenovala Bártů nejčastější chyby.
Správná inhalační technika je podle lékařky jedním ze základních předpokladů účinnosti léčby plicních onemocnění. "Ke špatné inhalační technice může vést i špatný výběr typu inhalátoru," upozornila Bártů. Na trhu je nyní asi 20 různých modelů inhalátorů s vlastními specifiky. Jak správně zvolený typ inhalátoru používat, by měl pacienta podle pneumoložky poučit zdravotnický personál.
Podle lékaře a předsedy výboru Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN) Stanislava Kosa trpí dušností až třetina Čechů nad 65 let, s astmatem se potýká 800.000 obyvatel Česka. "Mnozí však ani neví, že těmito nemocemi trpí. To, že se zadýchávají, přičítají věku nebo životnímu stylu," řekl Kos.
S odkazem na příspěvek Astma a koronavirová epidemie, jehož autorem je ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA) Petr Pohunek, uvedl, že neléčené astma může představovat riziko i v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Osoby s neléčeným astmatem nebo s těžkou formou chronické nemoci dýchacího ústrojí se mohou v případě nákazy novým koronavirem potýkat s těžší formou onemocnění. Naopak pokud je astma plně pod kontrolou, není riziko covidu-19 vyšší než u běžné populace, doplnil.
Astma je chronické, celoživotní onemocnění dýchacích cest. Projevuje se zvláště častým dráždivým kašlem a dušností. Celosvětový počet astmatiků je odhadován na 150 milionů. Za posledních 20 let roste počet nemocných, a to zvláště u dětí a mladistvých. Tento trend je podle ČIPA patrný i v ČR.
CHOPN je chronický zánět průdušek vedoucí k jejich postupnému zúžování. Vzniká jako důsledek genetických předpokladů nebo dlouhodobou inhalací škodlivin, zvláště u kouření. Nemoc podle ČOPN postihuje hlavně lidi starší 40 let. Z příznaků je nejzávažnější dušnost.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, zdraví, nemoc, život
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45