"Já si skutečně při těhle číslech, která stále máme, neumím představit, že by teď rychle Česká republika řekla, že ty kontroly na hranicích končí," uvedl Rakušan. Česká policie od znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistila v celé zemi 8840 lidí při nelegální migraci a 91 převaděčů. Podmínky pro vstup do ČR nesplnilo 1587 lidí, na Slovensko vrátila 2841 lidí.

"Hledejme teď způsoby, jak ulehčit dopravcům, jak ulehčit a zjednodušit čekací doby," řekl Rakušan. "Snažíme se budovat další odbavovací pruhy na hranicích i pro dopravce jako takové," dodal.

Situaci chce Rakušan řešit se svým slovenským protějškem Romanem Mikulcem, v plánu jsou i jednání premiérů obou zemí mimo jiné kvůli naplňování dohod o zpětném přebírání běženců. Rakušan uvedl, že v této souvislosti jednal i s albánskými představiteli, je ochoten pomoci posílit kontroly na balkánských hranicích.

Slovenští autodopravci v noci několik hodin protestovali na dálničním hraničním přechodu na D2 s Českou republikou Brodské/Břeclav. Dopravu tam ale hodlají zablokovat znovu v pátek v případě, že se na hranicích s ČR kvůli obnoveným českým hraničním kontrolám budou vytvářet kolony.

Česká policie už podle dřívějšího oznámení plánovala posílit kapacitu odbavování nákladních vozidel na hranici se Slovenskem. V případě kamionů místo dřívějších dvou kontrolních míst fungovaly dnes ráno na přechodu u Břeclavi čtyři místa.

ČR kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a pak opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Kabinet je předminulý týden prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní pak budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise. O 15 dnů prodloužilo hraniční kontroly se Slovenskem na konci října také Rakousko.