Návrh na prodloužení kontrol chce Rakušan vládě předložit 7. prosince. Řekl také, že chce ale jednat o úpravě režimu, například okolo vánočních svátků, aby kontroly nekomplikovaly například setkávání rodin.

Policisté a vojáci jsou na hranicích nasazeni, protože od května roste počet především syrských migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje. Na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu.

Policejní prezident Martin Vondrášek dnes poslancům z bezpečnostního výboru řekl, že letos při nelegální tranzitní migraci odhalili policisté přes 21.000 lidí, tedy více než šestinásobek počtu, který byl registrován při migrační krizi v roce 2015. Od zahájení nynějších kontrol na hranicích policie odhalila téměř 9000 cizinců, více než 2000 byl odepřen vstup do Česka, přes 3000 lidí bylo v rámci readmisí vráceno na Slovensko. Policisté také zadrželi 115 převaděčů.

V posledních dnech podle Vondráška nápor na českých hranicích se Slovenskem klesá, v Rakousku však počty zjištěných migrantů zůstávají vysoké.

Spory kolem zavádění kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru a také přijímáním migrantů vyzvednutých ve Středozemním moři by se měli v pátek zabývat ministři vnitra členských zemí EU na mimořádné schůzi. V posledních týdnech se v unijních institucích mluví především o takzvané balkánské trase, kde unijní pohraniční agentura Frontex pozoruje meziroční nárůst v počtu migrantů přicházejících nelegálně do EU téměř na trojnásobek.