Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská invaze způsobila nedostupnost některých léků, situace se stabilizovala

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Ruská invaze na Ukrajinu vychýlila podle generálního ředitele sítě lékáren Dr.Max Daniela Horáka poptávku po lékárenském sortimentu jen dočasně. U některých produktů to vedlo k dočasné nedostupnosti, nyní je ale situace již dobrá, řekl dnes na tiskové konferenci Horák. Ruská invaze začala 24. února.

Největší poptávku zaznamenaly lékárny Dr.Max na přelomu února a března. Maxima poptávka dosáhla poslední únorové a první březnové dny. Zákazníci poptávali například léky na bolest jako Ibuprofen nebo Paracetamol nebo obvazy a náplasti. Při vrcholu dosáhla poptávka 30.000 kusů denně, před invazí se pohybovaly prodeje léků na bolest v rozmezí mezi 10.000 a 20.000 kusy, obvazy a náplasti se prodávaly v rozmezí přibližně 2500 až 7000 kusů denně. Vychýlila se také poptávka po jódových tabletách, které se běžně téměř neprodávají. I když prodeje vzrostly několikanásobně, stále šlo o malé množství kusů.

Dr.Max se zapojil do pomoci Ukrajině. V zaměstnanecké sbírce se vybralo přes 2,3 milionu korun, Dr.Max poslal pro Kyjev zdravotnický materiál za 850.000 korun a léky za 1,15 milionu. Rozdal také 3000 stokorunových poukázek v Praze a Hradci Králové.

Podle Horáka jsou ukrajinští zdravotničtí experti příležitostí pro Českou republiku, počet absolventů farmaceutických fakult i vyšších odborných škol v ČR totiž podle něj nadále klesá. S přílivem uprchlíků porostou nároky na zdravotnický systém včetně lékáren, zdravotničtí specialisté by tak měli podle něj dostat příležitost uplatnění v oboru co nejrychleji.

Prodeje jódových tablet v souvislosti s ruskou invazí vzrostly násobně

Prodeje jódových tablet stouply v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu v českých lékárnách v letošním prvním čtvrtletí násobně. Zásoby jsou v tuto chvíli dostatečné. Odborníci upozorňují, že snaha chránit se před radiací vysokými dávkami jódu může být riziková. Vyplývá to z vyjádření zástupců lékáren.

Například podle Romany Žatecké z on-line lékárny Lékárna.cz zájem o jód prudce vzrostl na konci února. "Lidé je skoupili pod vlivem ruské hrozby aktivace jaderných zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nákupy jódu na Lékárna.cz po této zprávě naskočily desetinásobně. Zájem sice po dvou týdnech opadl, přesto zákazníci aktuálně nakupují stále dvojnásobně víc přípravků s jódem než na začátku letošního roku," uvedla Žatecká.

On-line lékárna Pilulka.cz eviduje v prvním čtvrtletí meziročně zhruba 4,5krát vyšší poptávku po přípravcích s jódem. "Naše skladové zásoby jsou v tuto chvíli dostatečné," uvedla mluvčí Kateřina Schotliová. Zvýšenou poptávku zaznamenal na přelomu února a března také Dr.Max. "Poptávka byla mírně vychýlená, ale srovnala se a skladové zásoby máme dostatečné – dokonce nabízíme tablety ve slevě," řekl ČTK mluvčí Michal Petrov.

Jód v rukou laika ale může být podle odborníků nebezpečný, zvlášť když ho bude někdo užívat v domnělé prevenci proti radiaci a v nadměrném množství. "Nedělejte to, nefunguje to takto jednoduše a je to nebezpečné kvůli riziku nežádoucích účinků," uvedla Kamila Horníčková z Lékárna.cz. Preventivní ochrana jódem v obavě před radiací je nebezpečná hlavně pro děti a nenarozená miminka, nežádoucí účinky mohou ohrozit také lidi s poruchou štítné žlázy a ty, kdo by používali jodid draselný opakovaně a užili by vyšší dávky než doporučené.

Na rizika upozorňuje i Státní zdravotní ústav (SZÚ). "Snaha chránit se vysokými dávkami jódu je z hlediska zdraví vysoce riziková a nežádoucí, protože nadbytek jódu může poškodit štítnou žlázu. Ve štítné žláze se tvoří zcela zásadní hormony, které regulují celý lidský metabolismus. Pokud si předávkováním jódem člověk takto rozkolísá hormonální rovnováhu, může nastat těžký rozvrat metabolismu," varoval Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ.

Před neuváženým užíváním tablet varuje také Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Nejde podle něj o žádný "univerzální protijed" proti ionizujícímu záření. "Jódové tablety pouze chrání štítnou žlázu, aby nepřijímala radiojód z ovzduší," uvedl úřad. Ten je součástí mraku uvolněného z havarovaného jaderního reaktoru. Proto jsou tabletami standardně vybavení obyvatelé, kteří žijí v okolí elektráren.

Nebezpečný je ale podle odborníků i nedostatek jódu, proto se přidává například do soli. Dospělá osoba by měla mít ve stravě kolem 150 mikrogramů jódu na den, u dětí ve věku čtyři až 17 let je dávka 90 až 130 mikrogramů.

Témata:  léky lékárny

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Volby, ilustrační fotografie.

ANO může dosáhnout na vlastní sněmovní většinu, ukazuje průzkum

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.