Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S likvidačními pracemi po tornádu může vypomoct až 1000 vojáků

Následky řádění tornáda v obci Hrušky na jižní Moravě. (25.6.2021)
Následky řádění tornáda v obci Hrušky na jižní Moravě. (25.6.2021)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

S likvidačními pracemi v obcích poničených tornádem a vichřicí v Jihomoravském a Ústeckém kraji může vypomoct až 1000 vojáků s potřebnou technikou. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informoval na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Nařízení kabinetu platí do konce srpna. Dosud se armáda mohla zapojit pouze do záchranných prací, část ze zmíněné tisícovky vojáků se na nich podílí.

Zatímco nasazení do záchranných prací je legislativně ukotveno zákony o integrovaném záchranném systému a o ozbrojených silách a schvaluje ho náčelník generálního štábu na základě žádosti hasičů nebo kraje, pomoc vojáků při likvidaci následků pohromy musela odsouhlasit vláda.

"Vláda schválila nařízení umožňující v případě požadavku ze strany kraje či integrovaného záchranného systému zintenzivnit nasazení armády při likvidaci následků tornáda a vichřice. Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou," uvedl Metnar.

Bouře před týdnem nejvíce zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. Poničily zhruba 1200 domů. Způsobily miliardové škody na majetku kraje i lidí. Vyžádaly si šest lidských životů a desítky zraněných. Vichřice také zničila obec Stebno v Ústeckém kraji.

Témata:  Tornádo na Moravě Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 11:31

Tajemství Charlotte Gottové uniklo. Němci se s tím nemazali

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.