reklama

Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Poskytovatelé péče a kraje si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz na služby pro potřebné.

Schillerová uvedla, že dnes podepsala převod peněz z vládní rozpočtové rezervy. "Na pokrytí provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb a dofinancování zvýšení platů a mezd od 1. ledna 2021 půjde letos dalších 740 milionů korun," sdělila šéfka státní pokladny.

V sociálních službách vláda nařídila letos od ledna zvýšit platové tarify, a to o deset procent. Kraje už na jaře upozorňovaly na to, že letošní dotace mzdové náklady nepokryjí. Žádaly o zvýšení sumy. Schillerová po červnovém jednání kabinetu s Asociací krajů řekla, že poskytovatelé peníze na dofinancování dostanou a částka se ještě upřesní. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) pak hned na twitteru napsala, že sama hejtmanům už přislíbila 569 milionů korun a o dalších 300 milionech se bude vyjednávat. Ministerstvo práce koncem července oznámilo, že vláda schválila krajům 893,2 milionu korun na zvýšené platy, odměny a projekty. Suma se měla vyplatit z nevyčerpaných mimořádných dotací na odměny a ochranná opatření za epidemie.

Kraje a poskytovatelé péče si na nedostatek peněz na sociální služby stěžují dlouhodobě. Provozovatelé zařízení pravidelně upozorňují na to, že bez dodatečných prostředků hrozí omezení péče o potřebné. O dofinancování se vyjednává téměř každý rok. V posledních letech chybí peníze hlavně na výdělky, ale i na provoz. Zvyšují se postupně náklady kvůli růstu cen. Společnost také stárne a klientů přibývá.

Hejtmani a poskytovatelé obvykle žádají o několik miliard na sociální služby víc, než pak skutečně dostanou. Většinou obdrží od státu do tří čtvrtin celkové požadované sumy. Ministerstvo práce to zdůvodňovalo tím, že financování má být vícezdrojové. Letos měl resort práce na dotace původně 21,4 miliardy korun, loni 18,6 miliardy.

Ministerstvo práce slibovalo, že v tomto volebním období připraví a prosadí změny systému financování sociálních služeb. Systémové úpravy ale do voleb nebudou.

reklama