Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schillerová: Sociální služby dostanou dalších 740 milionů korun

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poskytovatelé sociálních služeb dostanou letos dalších 740 milionů korun na dofinancování zvýšených výdělků a na provoz. Částka se vyplatí z vládní rozpočtové rezervy.

Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Poskytovatelé péče a kraje si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz na služby pro potřebné.

Schillerová uvedla, že dnes podepsala převod peněz z vládní rozpočtové rezervy. "Na pokrytí provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb a dofinancování zvýšení platů a mezd od 1. ledna 2021 půjde letos dalších 740 milionů korun," sdělila šéfka státní pokladny.

V sociálních službách vláda nařídila letos od ledna zvýšit platové tarify, a to o deset procent. Kraje už na jaře upozorňovaly na to, že letošní dotace mzdové náklady nepokryjí. Žádaly o zvýšení sumy. Schillerová po červnovém jednání kabinetu s Asociací krajů řekla, že poskytovatelé peníze na dofinancování dostanou a částka se ještě upřesní. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) pak hned na twitteru napsala, že sama hejtmanům už přislíbila 569 milionů korun a o dalších 300 milionech se bude vyjednávat. Ministerstvo práce koncem července oznámilo, že vláda schválila krajům 893,2 milionu korun na zvýšené platy, odměny a projekty. Suma se měla vyplatit z nevyčerpaných mimořádných dotací na odměny a ochranná opatření za epidemie.

Sociální služby mají za sebou krušné časy a musíme je podpořit! Hejtmanům jsem na dofinancování přislíbila 569 milionů korun. O dalších 300 milionech budeme teprve jednat. Peníze půjdou hlavně na navýšení platů zaměstnanců v první linii.

— Jana Maláčová ?? (@JMalacova) June 14, 2021

Kraje a poskytovatelé péče si na nedostatek peněz na sociální služby stěžují dlouhodobě. Provozovatelé zařízení pravidelně upozorňují na to, že bez dodatečných prostředků hrozí omezení péče o potřebné. O dofinancování se vyjednává téměř každý rok. V posledních letech chybí peníze hlavně na výdělky, ale i na provoz. Zvyšují se postupně náklady kvůli růstu cen. Společnost také stárne a klientů přibývá.

Hejtmani a poskytovatelé obvykle žádají o několik miliard na sociální služby víc, než pak skutečně dostanou. Většinou obdrží od státu do tří čtvrtin celkové požadované sumy. Ministerstvo práce to zdůvodňovalo tím, že financování má být vícezdrojové. Letos měl resort práce na dotace původně 21,4 miliardy korun, loni 18,6 miliardy.

Ministerstvo práce slibovalo, že v tomto volebním období připraví a prosadí změny systému financování sociálních služeb. Systémové úpravy ale do voleb nebudou.

Témata:  Alena Schillerová sociální péče

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.