reklama

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který ve funkci minulý týden nahradil odvolaného Jana Blatného (za ANO), už v den svého jmenování uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik mohly v Česku používat v klinických studiích. Blatný používání neregistrovaných vakcín v Česku odmítal.

Podle Šonky by ČR měla respektovat unijní pravidla, která přijala. "Důvěra ve vakcínu, která není řádně schválená, by mohla být malá a mohlo by to zahýbat i s důvěrou v očkování," řekl Šonka. Podle něj už nyní pacienti reagují na zprávy týkající se vakcíny od firmy AstraZeneca, která je do ordinací praktických lékařů distribuována. Ta má povolení pro použití v EU. Už dříve se objevily zprávy o tom, že někteří pacienti AstraZeneku odmítli. "Tak si neumím představit, jak by to vypadalo, kdybychom očkovali vakcínou, která schválení nemá," dodal Šonka.

Po podání očkovací látky od AstraZeneky se v některých zemích vzácně objevily případy krevních sraženin. Podle posledních údajů Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA) je souvislost mezi vakcínou a sraženinami pravděpodobná. Většina těchto případů se objevila během prvních 14 dnů po vakcinaci a vyskytla se zejména u žen ve věku do 60 let. Podle úřadů ale přínosy vakcíny převažují nad riziky.