Druhého kola voleb se zúčastnilo 23,21 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 47,14 procenta.

V 1. kole získal Czernin 28,99 procenta hlasů, druhý Dědeček 26,17 procenta hlasů. V obvodu Jičín usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.

V roce 2016 Czernin (TOP 09) ve 2. kole získal 59,13 procenta hlasů. Druhý skončil Jan Malý (ANO). Voleb se zúčastnilo sedm kandidátů.

Czernin: Voliči se zachovali rozumně a neuvěřili Andreji Babišovi

Voliči se podle znovuzvoleného senátora v obvodu Jičín Tomáše Czernina (TOP 09) v senátních volbách zachovali rozumně a "neskočili na špek" předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Czernin to dnes řekl ČTK po oznámení volebních výsledků. Czernin, který je místopředsedou TOP 09, kandidoval za koalici Spolu a ve druhém kole senátní volby porazil kandidáta ANO Jaromíra Dědečka.

"Andrej Babiš by si měl uvědomit, že doba, kdy si myslel, že uspořádá republiku ku prospěchu svému, je pryč, a že lidi se od něj oblbovat nenechají. Z toho mám radost," řekl Czernin. Dodal, že se to ukázalo nejen v obvodu Jičín, ale napříč Českou republikou.

Czernin uvedl, že ho zaskočila agresivní kampaň Jaromíra Dědečka, který na sociálních sítích uvedl, že Czernin a jeho manželka figurují ve firmách pobírajících v posledních letech stamilionové dotace. "Nic proti neziskovkám a jejich práci ani nic proti lesníkovi, ale není skoro 500,000.000 Kč pro jednu rodinu až moc? Jen se ptám," uvedl Dědeček.

"Mě živí pole, lesy, rybníky a systém je nastaven tak, že nemůžu hospodařit bez dotací. Na rozdíl od Andreje Babiše nejsem obviněn z toho, že bych něco zfalšoval a nějakou dotaci dostal neoprávněně. Že si berou, s prominutím, do huby moji manželku, byla sprosťárna. Voliči to prohlédli," řekl ČTK Czernin. Jehož manželka figuruje v neziskové humanitární organizaci Maltézská pomoc. "Veškerou práci dělá jako dobrovolník a sama do toho peníze přidává," řekl Czernin.

Podle Dědečka byl Czernin favoritem prvního i druhého kola. Rozhodlo podle něj to, že Czerninovy náklady na volební kampaň byly údajně pětkrát až šestkrát vyšší než jeho. "Dělal to s velkým štábem lidí, já to dělal ve čtyřech lidech bez jediného billboardu. Dále rozhodlo to, že se opět lidé semkli proti ANO," řekl Dědeček.

Ke svým výrokům o dotacích protikandidáta uvedl, že na ně jen upozornil. "Nic jsem nekritizoval. Neříkám, že někdo něco zneužil," řekl.

V Senátu by Czernin chtěl pokračovat v práci ve výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. "Věci, které jsme tam řešili, se v důsledku mezinárodněpolitické situace ještě vyhrotili," řekl. Dál by chtěl pokračovat i v práci pro krajany v zahraničí, v této věci je předsedou stálé komise Senátu.

Czernin ve druhém kole senátních voleb získal téměř 54 procent hlasů. Před šesti lety v senátních volbách Czernin ve druhém kole se ziskem 59 procent hlasů porazil jičínského starostu Jana Malého (ANO).

V Senátu Czernin před šesti lety nahradil sociálního demokrata Josefa Táborského, který byl senátorem v letech 2010 až 2016. Mezi roky 1998 až 2010 byl senátorem za Jičínsko Jiří Liška (ODS).