"Po domluvě s Evropskou komisí a dalšími členskými státy jsem rozhodl, že na konci září v Bruselu dokončíme to, co jsme začali minulý týden," uvedl dnes Síkela.

Svolání mimořádné rady potvrdil ministr průmyslu i ve svém dnešním vystoupení v Senátu. V horní komoře parlamentu uvedl, že je připraven svolávat mimořádné rady třeba každý týden.

Senátorům Síkela také řekl, že chce, aby se EU zabývala emisními povolenkami. Domnívá se ale, že pro dočasné přerušení obchodování s povolenkami se nepodaří získat kvalifikovanou většinu. Část zemí pokládá povolenky za symbol ochrany a klimatické budoucnosti planety.

Na dosud posledním mimořádném jednání se unijní ministři shodli na možnosti využít nečekané zisky producentů energie. Zástupci vlád pověřili EK také přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie či stanovení stropu cen plynu.

Očekávaná sada krizových opatření na snížení výdajů za elektřinu v Evropské unii by mohla zahrnovat dva cíle týkající se úspor. Evropská komise se chystá navrhnout jednak snížení celkové spotřeby elektřiny, jednak povinné omezení ve vybraných částech dne, kdy bývá nejvyšší poptávka. Napsala to v úterý agentura Bloomberg, která se dostala k pracovní verzi chystaného návrhu.

Celounijní úspory energie jsou jedním z bodů, který v pátek podpořily členské země na mimořádné radě ministrů zodpovědných za energetiku. Zástupci vlád sedmadvacítky se také vyslovili pro zastropování ceny plynu nebo přerozdělování mimořádných zisků dodavatelů, kteří vyrábí elektřinu z levnějších zdrojů. Komise nyní musí navrhnout konkrétní podobu těchto kroků.