reklama

Dobrovolníci by podle novely části opozice v čele s TOP 09 měli dostat i zpětně 100 korun za hodinu, pokud nebyli odměněni jinak. Kabinet ve svém záporném stanovisku upozornil mimo jiné na to, že návrh jde proti principům dobrovolnictví.

Příslušný zákon podle kabinetu výslovně uvádí, že dobrovolnická služba je činnost vykonávaná bez nároku na odměnu. Naopak zákon o kompenzačním bonusu cílí na náhradu některých hospodářských následků vládních protikoronavirových restrikcí. "Vláda má za to, že podpora tzv. dobrovolnické činnosti by neměla být z hlediska systematiky právního řádu zařazována do zákona, který upravuje přechodný nástroj fiskální politiky, jenž plní odlišné cíle," stojí ve stanovisku kabinetu, které dostanou zákonodárci.

"Kompenzační bonus představuje rychlý a jednoduchý nástroj státní podpory dobrovolníkům, kterým se jiná forma ocenění a finanční podpory za jejich obětavost nedostává. Cílem je udržet jejich motivaci a podpořit motivaci dalších a vyjádřit vytvořením státního nástroje uznání potřebnosti jejich práce," uvedli poslanci TOP 09, STAN, KDU-ČSL a SPD v důvodové zprávě novely. Dopad na veřejné rozpočty odhadli řádově na stamiliony korun.

Žádost o příspěvek by museli dobrovolníci podat finanční správě do dvou měsíců od účinnosti novely, jinak by jim nárok zanikl. Součástí žádosti by bylo potvrzení poskytovatele zdravotní nebo sociální péče o počtu hodin dobrovolné práce.

Koronavirový příspěvek je určen živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem, jimž protikoronavirové restrikce omezily podnikání. Nyní činí 1000 korun denně. Podpora je zaměřená na firmy a podnikatele, kterým klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Pracovníci na dohodu mohou dostat 500 korun denně.