Snahy opozičních poslanců z hnutí ANO a SPD o změny programu dnešního posledního jednacího dne schůze Sněmovny zabraly i s hlasováním více než 3,5 hodiny. Dolní komora koaliční většinou jejich veškeré návrhy odmítla. S ohledem na postup opozice dnes Sněmovna s největší pravděpodobností ani nezačne schvalovat spornou vládní předlohu o změně výběru členů rad České televize a Českého rozhlasu, jak plánoval vládní tábor.
Poslanci projednají patrně jen vládní návrh na úpravy podpor uprchlíků z Ukrajiny, jenž je ve druhém čtení.
Zástupci opozičního hnutí ANO vysvětlovali množství návrhů na změnu programu schůze nepřítomností řady ministrů při pravidelných čtvrtečních interpelacích. Ve čtvrtek odpovídali na dotazy poslanců ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS), pro místní rozvoj Ivan Bartoš a zahraničí Jan Lipavský (oba Piráti). Ostatní členové vlády se omluvili, a to včetně premiéra Petra Fialy (ODS), který byl na mimořádném zasedání Evropské rady v Bruselu.
Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) uvedla, že poslanci ANO chtěli vyslyšet výzvy koalice a nechat si svá témata na interpelace. "My jsme se opravdu snažili, ale bohužel jsme hovořili do prázdného sálu," řekla. Rovněž předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová podotkla, že za návrhy jejích stranických kolegů na zařazení nových bodů na program byly hlavně čtvrteční interpelace. "To je jediný a prostý důvod," řekla. Věří tomu, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) požádá členy vlády, aby na interpelace chodili.
Sněmovna absolvovala o opozičních návrzích na úpravy programu schůze čtyři desítky hlasování. Například předseda SPD Tomio Okamura prosazoval tucet mimořádných bodů. Kromě ekonomické situace chtěl řešit údajné zavedení cenzury nebo zmínku o SPD ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu, což označil za zoufalou snahu vládní koalice odlákat hnutí voliče. "Náš volič je inteligentní a ví, co a jak," uvedl Okamura. "Vy jste normálně srabácká vláda," uvedl k záměru omezit zákonem řečnické lhůty poslanců. Vládě vytkl jak to, že zadlužuje ČR, tak to, že nechce regulovat ceny potravin a energií, a zajišťuje si tak příjmy rozpočtu.
Obdobně jako dnes postupovala opozice i v úterý a ve středu. V úterý se Sněmovna vypořádala s dvojicí předloh. Ve středu brzdilo ANO schvalování zpřísnění ustanovení zákona o střetu zájmů známých jako lex Babiš a dolní komora neprojednala nic. Ve čtvrtek probrali poslanci v úvodním kole dvě vládní předlohy, které se týkají branné legislativy.
Dnes, pokud zbude čas, by Sněmovna měla vedle projednání úprav "lex Ukrajina" schvalovat změny v informační povinnosti fondů kolektivního investování. Schvalování navrhovaných změn ve volbě televizních a rozhlasových radních, které vyvolávají odpor ANO i SPD, Sněmovnu patrně čeká až na příští schůzi ve druhé polovině února. Opoziční poslanci pokládají úpravy za účelové a viní vládní tábor ze snah o ovládnutí dvojice veřejnoprávních médií. Koaliční politici naopak tvrdí, že cílem novely je posílit jejich odolnost.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Hnutí ANO, Svoboda a přímá demokracie
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47