Odvolací senát začal ve středu přezkoumávat přes dva roky staré nepravomocné rozhodnutí prvoinstančního soudu, který uznal bývalého politika vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami a o rok mu prodloužil už dříve pravomocně uložený sedmiletý trest.

Státní zástupce Jiří Pražák požaduje, aby odvolací senát Rathovi i některým jeho spoluobžalovaným trest zpřísnil. Obhájci bývalého politika žádají osvobození. Proti prvoinstančnímu verdiktu se odvolali i všichni ostatní aktéři kauzy.

Předseda senátu Alexander Károlyi dnes vyhověl žádosti některých obhájců na doplnění dokazování. Soud si podle něj chce zejména vyslechnout znalecký posudek. Následovat budou závěrečné návrhy stran.

Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části kauzy někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Manželům uložil soud také osmileté tresty, pro ně to znamená, že mají strávit ve vězení každý déle o dva roky. Trojici soud navýšil i peněžité tresty, manželé mají podle nepravomocného rozhodnutí zaplatit po 20 milionech korun. Bývalému hejtmanovi uložil trestní senát zaplatit 18 milionů korun, původně měl uhradit deset milionů korun.

Rath a Kottovi si podle lednového verdiktu krajského soudu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Spolu s trojicí čelí v případu obžalobě dalších šest lidí. Od prvoinstančního Krajského soudu v Praze odešli s nepodmíněnými i podmíněnými tresty. V kauze vystupuje i osm firem. Metrostavu zakázal soud účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Stavební firma má také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.

Rath si již odpykával sedmiletý pravomocný trest, který mu soud uložil za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.