Nikulin žádá náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který podle soudu rozhodl o vydání předčasně. Rus byl v USA v roce 2020 odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.

Česká policie zadržela Nikulina v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače. Přípustnost mužova vydání do USA potvrdily české soudy, nezbytným předpokladem vydání byl souhlas ministra spravedlnosti. Pelikán extradici povolil v březnu 2018, přestože česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal. Konstatoval, že ministr porušil Nikulinova práva.

Ministerstvo spravedlnosti už dříve muži vyplatilo čtvrt milionu korun, z této částky mu soud dnes přiznal úroky 12.800 korun.

Soudkyně Lucie Šenková konstatovala, že Pelikán skutečně vydal nezákonné rozhodnutí, jeho nezákonnost ale podle ní spočívala pouze v tom, že bylo předčasné. "Ano, ministr spravedlnosti měl skutečně vyčkat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ve věci azylového řízení pana žalobce, měl vyčkat na zamítnutí kasační stížnosti, což neučinil. V důsledku tohoto došlo k vydání žalobce do USA o jeden měsíc a čtyři dny dříve," uvedla soudkyně. Upozornila však na to, že samotné vydání přípustné bylo.

Nikulinův advokát Martin Sadílek v žalobě poukazoval například na to, že podle znaleckého posudku zadaného obhájci v USA trpí muž posttraumatickou stresovou poruchou. Podle soudkyně ale z důkazů vyplynulo, že psychickými problémy muž trpěl v důsledku traumatických událostí, které ho provázely už od dětství.

Šenková také podotkla, že žádost o azyl, o níž NSS rozhodoval, byla zjevně podána nedůvodně. Mezinárodní ochranu by totiž mimo jiné bylo možné muži poskytnout pouze ve vztahu ke státu původu, tedy k Rusku, ne k USA. "V případě žalobce řízení o azylu bylo vyvoláno naprosto účelově, žádost o azyl byla podána až po 14 měsících jeho pobytu v České republice," uvedla dále soudkyně.

O Nikulinovo vydání neúspěšně usilovalo i Rusko, kolize obou žádostí vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně. Soud v San Francisku Nikulina předloni v září uznal vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a ukradl data z více než 117 milionů účtů.

reklama