Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud zamítl žalobu Nikulina kvůli vydání do USA

Jevgenij Nikulin
Jevgenij Nikulin
Foto: YouTube

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes zamítl žalobu Rusa Jevgenije Nikulina, který se domáhá 1,25 milionu korun za své vydání do USA ke stíhání za hackerské útoky. Rozsudek není pravomocný.

Nikulin žádá náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který podle soudu rozhodl o vydání předčasně. Rus byl v USA v roce 2020 odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.

Česká policie zadržela Nikulina v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače. Přípustnost mužova vydání do USA potvrdily české soudy, nezbytným předpokladem vydání byl souhlas ministra spravedlnosti. Pelikán extradici povolil v březnu 2018, přestože česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal. Konstatoval, že ministr porušil Nikulinova práva.

Ministerstvo spravedlnosti už dříve muži vyplatilo čtvrt milionu korun, z této částky mu soud dnes přiznal úroky 12.800 korun.

Soudkyně Lucie Šenková konstatovala, že Pelikán skutečně vydal nezákonné rozhodnutí, jeho nezákonnost ale podle ní spočívala pouze v tom, že bylo předčasné. "Ano, ministr spravedlnosti měl skutečně vyčkat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ve věci azylového řízení pana žalobce, měl vyčkat na zamítnutí kasační stížnosti, což neučinil. V důsledku tohoto došlo k vydání žalobce do USA o jeden měsíc a čtyři dny dříve," uvedla soudkyně. Upozornila však na to, že samotné vydání přípustné bylo.

Nikulinův advokát Martin Sadílek v žalobě poukazoval například na to, že podle znaleckého posudku zadaného obhájci v USA trpí muž posttraumatickou stresovou poruchou. Podle soudkyně ale z důkazů vyplynulo, že psychickými problémy muž trpěl v důsledku traumatických událostí, které ho provázely už od dětství.

Šenková také podotkla, že žádost o azyl, o níž NSS rozhodoval, byla zjevně podána nedůvodně. Mezinárodní ochranu by totiž mimo jiné bylo možné muži poskytnout pouze ve vztahu ke státu původu, tedy k Rusku, ne k USA. "V případě žalobce řízení o azylu bylo vyvoláno naprosto účelově, žádost o azyl byla podána až po 14 měsících jeho pobytu v České republice," uvedla dále soudkyně.

O Nikulinovo vydání neúspěšně usilovalo i Rusko, kolize obou žádostí vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně. Soud v San Francisku Nikulina předloni v září uznal vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a ukradl data z více než 117 milionů účtů.

Témata:  Jevgenij Nikulin soudy

Aktuálně se děje

14. července 2024 15:18

Trump po atentátu vyzval k jednotě. Nezačneme se bát, vzkázal

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy