Porota v San Francisku uznala v pátek Rusa Jevgenije Nikulina vinným z hackerských útoků. Oznámila to agentura Bloomberg. Dvaatřicetiletého Nikulina vydala do Spojených států předloni ČR po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.
Nikulin byl uznán vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Podle obžaloby ukradl data z více než 117 milionů účtů.
Nikulin bude odsouzen 29. září. Podle amerického ministerstva spravedlnosti mu hrozí až 30 let vězení - po deseti letech za prodej ukradených dat o účtech a instalování malwaru na chráněné počítače a po pěti letech za spiknutí a počítačové útoky, uvedl Bloomberg. Podle obžaloby mu hrozí také povinný dvouletý trest vězení za krádež identity.
Porota neshledala Nikulina vinným ze spáchání zločinu pro finanční zisk. "Nikulinovo usvědčení je přímou pohrůžkou těm, kteří se chtějí stát hackery, ať jsou kdekoli," cituje amerického prokurátora Davida Andersona web cyberscoop.com, který se specializuje na kybernetickou bezpečnost a případem se podrobně zabývá.
"Počítačové hackerství není jenom trestný čin, je to přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí Američanů. Americké donucovací orgány budou na tu hrozbu reagovat bez ohledu na to, kde má původ," dodal Anderson.
Proces s Nikulinem v San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen a tento týden obnoven. Byl to první proces v severní Kalifornii od poloviny března, kdy byly soudy v této oblasti uzavřeny. Soudce, Nikulin i právníci měli při jednání roušky, svědci vypovídali za sklem.
Nikulin byl zadržen v říjnu 2016 v Praze na americkou žádost. Český soud pak souhlasil s vydáním do USA, i když o vydání svého občana současně požádalo i Rusko. Do Spojených států byl vydán v březnu 2018.
Na rozdíl od dalších obvyklých případů počítačové kriminality Nikulinovo stíhání ukázalo na starší generaci internetových pirátů napadajících americké firmy, někdy s vědomím ruských zpravodajských služeb, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.
Nikulinova obhajoba zase tvrdila, že vyšetřovatelé nedokázali s určitostí prokázat vazbu mezi Nikulinem a internetovými uživatelskými jmény, historiemi vyhledávání a dalšími údajnými důkazy. Obhájce Adam Gasner podle webu cyberscoop.com řekl, že každý, včetně ruských tajných služeb, mohl použít Nikulinovy e-mailové účty k páchání zločinů jeho jménem.
Američtí prokurátoři jsou přesvědčeni, že Nikulin byl součástí skupiny hackerů, obchodníků s daty a špionů operujících v Moskvě a okolí v roce 2012. Nikulin podle amerických úřadů mimo jiné jednal s dalším obviněným hackerem Nikitou Kislicinem o o prodeji dat ukradených z LinkedIn. Nikulin však byl jedním z hrstky obviněných Rusů, kteří byli v posledních letech skutečně vydáni do USA.
Nikulin podle jeho bývalého právního zástupce, na něhož se odvolává cyberscoop.com, po vydání do USA odmítl spolupracovat se svým právníkem a setkal se bez přítomnosti právníka s ruskými úředníky. Byl umístěn na samotku poté, co údajně poničil svou vězeňskou celu a fyzicky napadl vězeňské úředníky v kalifornském zařízení Santa Rita. Na základě psychiatrického posudku však úřady dospěly k závěru, že je schopen podstoupit soudní proces.
Témata: Jevgenij Nikulin, hackeři, USA, Rusko
Související
28. dubna 2022 12:28
30. září 2020 12:11
9. dubna 2019 15:34
9. srpna 2018 16:58
27. června 2018 11:13
3. května 2018 21:52