Důvodem je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle zástupců ANO neřeší. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. K projednání návrhu musí předsedkyně Sněmovny svolat schůzi dolní komory podle jednacího řádu neprodleně. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ve čtvrtek večer uvedla, že pod žádostí je zatím více než 40 podpisů poslanců, kteří se účastnili jednání frakce. Další podpisy očekává dnes. Žádost o svolání schůze chce klub podat co možná nejdříve.

Okamura uvedl, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nemá důvěru SPD, a vyzval ji, aby nezneužívala své postavení, nevykládala si jednací řád Sněmovny svévolně a opravdu neprodleně schůzi svolala. SPD podle něj chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře už dříve, tehdy se ale nechtělo připojit ANO.

Důvodem, proč by podle SPD měla padnout vláda, je kromě aféry kolem Mlejnkových kontaktů s Redlem také nedostatečný vládní boj s inflací a vysokými cenami energií.

SPD chce dnes na plénu opět dlouze hovořit k novele o snížení plateb za státní pojištěnce, kterou Okamura nazval asociálním zákonem. Poslanci budou vystupovat během úvodní části, budou navrhovat změny programu a při jednání o novele vystoupí všichni poslanci SPD.

Místopředseda hnutí Radim Fiala hovořil o tom, že vládní pomoc lidem s cenami energií je nedostatečná. Za cestu považuje odejít z komoditní lipské burzy a stanovit maximální ceny, o čemž hovoří i další opoziční hnutí ANO.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že jednou z možností je stanovení maximální ceny na celoevropské úrovni. "Celoevropské zastropování cen není možné z jednoduchého, prostého důvodu, že každá země v Evropě má jiný energetický mix, vyrábí energii z jiných zdrojů. Dohodnout se na nějaké ceně, na zastropování je celoevropsky nemožné," poznamenal Fiala.

Sněmovna by měla také probrat vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Klub SPD podle poslance Jaroslava Bašty respektuje rozhodnutí dvou suverénních států. "Na straně druhé je nutno zvážit, zda toto ty možnosti vyvarování se konfliktu v Evropě zvýší, nebo naopak sníží," uvedl. Klub SPD si před jednáním o tomto bodu vezme hodinovou pauzu a domluví se na dalším postupu, dodal.