Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SPD doufá, že hlasování o nedůvěře bude ještě před zářijovými volbami

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda opozičního SPD Tomio Okamura doufá, že hlasování o nedůvěře vládě se ve Sněmovně uskuteční před komunálními a senátními volbami. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory. Volby se konají 23. a 24. září. SPD podle Okamury připojí podpisy pod podnět hnutí ANO, jehož poslanci se na záměru vyvolat hlasování shodli ve čtvrtek.

Důvodem je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle zástupců ANO neřeší. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. K projednání návrhu musí předsedkyně Sněmovny svolat schůzi dolní komory podle jednacího řádu neprodleně. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ve čtvrtek večer uvedla, že pod žádostí je zatím více než 40 podpisů poslanců, kteří se účastnili jednání frakce. Další podpisy očekává dnes. Žádost o svolání schůze chce klub podat co možná nejdříve.

Okamura uvedl, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nemá důvěru SPD, a vyzval ji, aby nezneužívala své postavení, nevykládala si jednací řád Sněmovny svévolně a opravdu neprodleně schůzi svolala. SPD podle něj chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře už dříve, tehdy se ale nechtělo připojit ANO.

Důvodem, proč by podle SPD měla padnout vláda, je kromě aféry kolem Mlejnkových kontaktů s Redlem také nedostatečný vládní boj s inflací a vysokými cenami energií.

SPD chce dnes na plénu opět dlouze hovořit k novele o snížení plateb za státní pojištěnce, kterou Okamura nazval asociálním zákonem. Poslanci budou vystupovat během úvodní části, budou navrhovat změny programu a při jednání o novele vystoupí všichni poslanci SPD.

Místopředseda hnutí Radim Fiala hovořil o tom, že vládní pomoc lidem s cenami energií je nedostatečná. Za cestu považuje odejít z komoditní lipské burzy a stanovit maximální ceny, o čemž hovoří i další opoziční hnutí ANO.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že jednou z možností je stanovení maximální ceny na celoevropské úrovni. "Celoevropské zastropování cen není možné z jednoduchého, prostého důvodu, že každá země v Evropě má jiný energetický mix, vyrábí energii z jiných zdrojů. Dohodnout se na nějaké ceně, na zastropování je celoevropsky nemožné," poznamenal Fiala.

Sněmovna by měla také probrat vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Klub SPD podle poslance Jaroslava Bašty respektuje rozhodnutí dvou suverénních států. "Na straně druhé je nutno zvážit, zda toto ty možnosti vyvarování se konfliktu v Evropě zvýší, nebo naopak sníží," uvedl. Klub SPD si před jednáním o tomto bodu vezme hodinovou pauzu a domluví se na dalším postupu, dodal.

Témata:  vláda ČR Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Volby, ilustrační fotografie.

ANO může dosáhnout na vlastní sněmovní většinu, ukazuje průzkum

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.