Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SPD navrhla zmrazit platy poslanců a senátorů na letošní úrovni

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanci opozičního hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou navrhují zmrazit platy poslanců a senátorů pro příští rok na letošní úrovni. Na jiné ústavní činitele, například na ministry nebo soudce, by se jejich návrh nevztahoval. Svůj návrh předložili ve Sněmovně. Nyní ho dostane k posouzení vláda.

Návrh SPD spočívá v tom, že pro příští rok stanovuje takzvanou platovou základnu na úrovni 84.060 korun. Platová základna je násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře a od ní se odvíjejí platy jednotlivých představitelů státní moci i jejich náhrady.

"Předkládaný návrh zákona má za cíl zabránit nárůstu platů poslanců a senátorů v roce 2021, aby nedošlo k jeho zvýšení, zatímco se Česká republika a její občané potýkají s ekonomickými dopady opatření proti koronaviru SARS CoV-2. Poslanci a senátoři by tím mohli ukázat svou soudržnost s ostatními českými občany," uvedli poslanci SPD v důvodové zprávě. Navrhované řešení podle nich neohrozí finanční závazky zákonodárců.

"Je spravedlivé, aby v roce 2021 nedošlo ke zvýšení platů poslanců a senátorů a solidárně se podíleli na ekonomické realitě České republiky v tomto roce," stojí v materiálu. Pro letošní rok vyčlenil návrh původního státního rozpočtu na platy politiků a soudců 5,8 miliardy korun. Loni stály jejich platy 5,3 miliardy, v roce 2010 to bylo 3,1 miliardy.

S obdobným návrhem přišli i Piráti spolu s poslanci KDU-ČSL a STAN. Chtějí ovšem zmrazit platy všech ústavních činitelů včetně soudců. Navrhovaná úspora by podle nich byla asi půl miliardy korun.

Témata:  Svoboda a přímá demokracie platy Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

30. června 2025 12:41

Zelenského dekret rozváže Ukrajincům ruce na bojišti. Kyjev odstupuje od úmluvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy, která zakazuje použití, skladování či výrobu protipěchotních min. Ukrajina tak následuje pobaltské státy či Polsko, které se tak rozhodly po začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy