reklama

Návrh SPD spočívá v tom, že pro příští rok stanovuje takzvanou platovou základnu na úrovni 84.060 korun. Platová základna je násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře a od ní se odvíjejí platy jednotlivých představitelů státní moci i jejich náhrady.

"Předkládaný návrh zákona má za cíl zabránit nárůstu platů poslanců a senátorů v roce 2021, aby nedošlo k jeho zvýšení, zatímco se Česká republika a její občané potýkají s ekonomickými dopady opatření proti koronaviru SARS CoV-2. Poslanci a senátoři by tím mohli ukázat svou soudržnost s ostatními českými občany," uvedli poslanci SPD v důvodové zprávě. Navrhované řešení podle nich neohrozí finanční závazky zákonodárců.

"Je spravedlivé, aby v roce 2021 nedošlo ke zvýšení platů poslanců a senátorů a solidárně se podíleli na ekonomické realitě České republiky v tomto roce," stojí v materiálu. Pro letošní rok vyčlenil návrh původního státního rozpočtu na platy politiků a soudců 5,8 miliardy korun. Loni stály jejich platy 5,3 miliardy, v roce 2010 to bylo 3,1 miliardy.

S obdobným návrhem přišli i Piráti spolu s poslanci KDU-ČSL a STAN. Chtějí ovšem zmrazit platy všech ústavních činitelů včetně soudců. Navrhovaná úspora by podle nich byla asi půl miliardy korun.

reklama