Akce samospráv kvůli ztrátám příjmů považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za kampaň. Řekl to novinářům při představení dotačního programu COVID-Sport. Vláda podle něj řeší situaci malých obcí, velká města by měla investovat z rezerv a být solidární. Místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová novinářům řekla, že koalice jedná o spravedlivém mechanismu, jak obcím výpadek příjmů nahradit. Nemělo by se podle ní jednat jen o dotace. Proti krácení rozpočtů obcí a krajů protestuje například Svaz místních samospráv (SMS), který chce uspořádat protestní shromáždění v Praze. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek zvažuje podání ústavní stížnosti.
Obce kvůli vyplácení koronavirové pomoci ze sdílených daní přijdou o 20 miliard korun, odhaduje SMS. Svaz vyzval starosty, aby na radnice vyvěsili oznámení, že jsou kvůli použití sdílených daní na sanování škod po epidemii ve stávkové pohotovosti. Babiš to označil za kampaň. "Tady jede kampaň STAN, který se tváří, že zastupuje všechny starosty, a KDU-ČSL a samozřejmě Senát. Je to krajská kampaň," uvedl. Kritizoval v té souvislosti i lidovecký návrh vrátit obcím peníze příspěvkem na každého obyvatele. Obce by tak podle něj nedostaly dost.
Situaci nejmenších obcí, které podle premiéra peníze skutečně potřebují, kabinet řeší. Velká města včetně Prahy a Brna podle něj mají naopak na účtech miliardy a měla by investovat. "Nevidím důvod, proč bychom měli dávat velkým městům takové nehorázné peníze, když mají peníze. Velká města by měla být solidární, protože ty daně platí daňoví poplatníci," uvedl.
Proti Babišovým slovům se ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Premiér podle něj rozeštvává velká města a venkov. Praze se peníze na účtu neválí, má je připravené na budoucí investice, řekl. "Ano, máme našetřeno. A víte na co, pane premiére? Na městský okruh nebo na metro D. Celorepublikově významné stavby, na které městům v moderních zemích běžně přispívá stát," napsal na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Jak hájí pan premiér, že Praze vezme miliardy? Že prý dostáváme nehorázné peníze od státu a máme našetřeno. Ano, máme našetřeno. A víte na co, pane premiére? Na Městský okruh nebo na metro D. Celorepublikově významné stavby, na které městům v moderních zemích běžně přispívá stát!
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) June 2, 2020
Poslanecký klub ČSSD trvá na tom, že žádná obec nemůže být opatřeními postižena, uvedla Valachová. "Nejpozději do konce června přijdeme s detailním vládním řešením, jak budou kompenzace pojaty," řekla. ANO a ČSSD podle ní o záležitosti již koaličně jednají. "Chceme, aby to nebylo pouze na základě dotací, ale aby tam byl nějaký spravedlivý kompenzační mechanismus, to se určí na koaliční radě," dodala. Obce podle ní mají nyní problémy nejen s investicemi, ale i penězi na provoz. "Nenecháme padnout žádnou obec," řekla.
Lidovci uvedli, že kompenzace formou dotací není vhodná, protože přináší pro malé obce nadměrnou byrokracii. Upozornili také, že dotační programy nebudou vyhovovat potřebám všech obcí. "Každý starosta nejlíp ví, jak má peníze utratit, ne aby mu ministerstva diktovala, co je pro něj nejlepší," řekl Bartošek. Podle něj Senát ve středu připraví vlastní návrh kompenzací pro obce a pokud ho Sněmovna nepodpoří, šéf lidoveckých poslanců podá na postup vlády ústavní stížnost.
Vládní verze předpisu počítá s tím, že kompenzace pro OSVČ a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv. Výnosy ze sdílených daní putují nejen do státního rozpočtu, ale i do rozpočtů obcí a krajů. Podle odhadů ministerstva financí obce přijdou asi o 9,9 miliardy a kraje o 3,5 miliardy. Resort chce obcím a krajům výpadek kompenzovat dotacemi na investice.
Témata: Andrej Babiš, obce, Jan Bartošek, Zdeněk Hřib, Ivan Bartoš , Kateřina Valachová, Praha, vláda ČR
Související
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 16:56
15. listopadu 2024 19:47
30. října 2024 16:56
29. října 2024 14:18
29. října 2024 9:09