Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi: Hrad už právníkům zaplatil 518 tisíc

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Reprofoto

Kancelář prezidenta republiky (KPR) zaplatila za právní služby kvůli soudnímu sporu ohledně výroku prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi 518.000 korun.

Na základě informací získaných podle zákona o svobodném přístupu k informacím to dnes napsal server Aktuálně.cz. Peníze Pražský hrad zaplatil Advokátní kanceláři Nespala. Advokát Marek Nespala Pražský hrad zastupuje i v dalších sporech. Od počátku prezidentství Miloše Zemana mu KPR zaplatila asi 8,8 milionu korun, uvedl server.

Podle webu od počátku sporu o Peroutku Pražský hrad firmě prezidentova advokáta Marka Nespaly zaplatil za 259 hodin práce s hodinovou sazbou 2000 korun, tedy celkem 518.000 korun. Serveru to sdělil vedoucí odboru legislativy a práva prezidentské kanceláře Václav Pelikán.

Pražský hrad novinářům za poskytnutí informací o platbách advokátní kanceláři naúčtoval 2400 korun, a to za osm hodin práce.

Prezident v lednu 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Zároveň mu přisoudil výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský. Vnučka novináře Terezie Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu. Její žalobu naposledy soud zamítl loni v říjnu. Kaslová i prezident se odvolali.

Odvolání Zemana tehdy Nespala zdůvodnil tím, že soud přiznal prezidentovi jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení. Zeman žádá podle Nespaly v odvolání asi 22.000 korun místo soudem přiznaných 2250 korun i z výchovných důvodů, aby si každý člověk rozmyslel, zda žalovat prezidenta.

Zástupci Pražského hradu podle webu neodpověděli, zda považují peníze na externí právní služby za účelně vynaložené. KPR má vlastní právní odbor, Nespala využití externího advokáta hájí. "Agenda podnikového právníka je zcela něco jiného než soudní spor," poznamenal. Server uvedl, že právo orgánů veřejné moci využívat externí právní služby pro soudní pře přiznává v jednom ze svých nálezů Ústavní soud.

Nespalova advokátní kancelář zastupuje KPR i v dalších sporech, a to na základě rámcové smlouvy uzavřené v roce 2013. Celkem jí od března 2013 Pražský hrad zaplatil 8,8 milionu korun. "Šlo v některých případech o vícečetné věci, ve většině případů spojené s vícestupňovým, popřípadě opakovaným soudním řízením, a sice ochrana osobnosti, výtržnictví v jednočinném souběhu se spolupachatelstvím, rozhodnutí o nejmenování profesorem, rozhodnutí o neposkytnutí informace, neplatnost volby prezidenta republiky, pomluva, pracovněprávní spor," uvedl Pelikán.

Do listopadu 2014 vyplácel Hrad Nespalově kanceláři 3000 korun za hodinu, poté dva tisíce. Nespala zastupoval Pražský hrad i v době prezidentování Václava Klause.

Nespalovu kancelář si pronajala také příspěvková organizace Pražského hradu Lesní správa Lány. Zaplatila jí asi čtyři miliony korun.

Témata:  Miloš Zeman Ferdinand Peroutka prezident ČR Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy