Sankce jsou velmi efektivní, souhlasil guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Nezmění podle něj poměr sil na bojišti, ale pro Rusko budou zničující.

Podle informací České televize se však chce Česko nad rámec evropských sankcí zaměřit na ruské oligarchy a podnikatele, s mapováním majetků mají pomoci tajné služby a policejní specialisté. Aktuálně se podle ČT zabývají projektem luxusních bytových domů a golfového hřiště Oaks Prague v Nebřenicích v okrese Praha-východ.

Do projektu podle ČT investovali přes firmy na Kypru a Britských Panenských ostrovech ocelářští magnáti Alexander Abramov a Aleksandr Frolov. "Připravujeme se i po vnitřní linii bezpečnostního screeningu, které osoby v České republice mohou představovat bezpečnostní riziko," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Chceme odstřihnout firmy, které vyhodnotí naše bezpečnostní složky jako rizikové," uvedl Stanjura.

Západní země nyní rozsáhlými sankcemi reagují na útok ruských vojsk na Ukrajinu, EU tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku. "Polsko navrhuje co nejdříve zařadit obchodní blokádu do balíku sankcí," uvedl podle agentury Reuters v sobotu Morawiecki.

Český premiér Petr Fiala (ODS) ČTK v sobotu řekl, že o konkrétních opatřeních budou lídři zemí EU jednat na summitu Evropské rady příští týden. "Česká republika vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom pokračovat i nadále," uvedl.

Nejnovější balíček sankcí proti Rusku uvedla EU do praxe v úterý. Zasáhl mimo jiné jednoho z nejznámějších ruských miliardářů Romana Abramoviče a desítku dalších oligarchů napojených na ruského prezidenta Vladimira Putina. Unijní země rovněž zakázaly vývoz luxusního zboží včetně aut či jakékoli investice do ruské energetiky. Do Evropy se naproti tomu nově nesmí dovážet ruská ocel či železo. Sedmadvacítka také zakázala jakékoli transakce s některými ruskými státními podniky nebo poskytování ratingových služeb všem ruským subjektům.

Polsko navrhuje i mírovou misi na Ukrajině. Mohla by mít smysl, připustil Rakušan

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si umí představit, že by vyslání mírové mise Severoatlantické aliance (NATO) na Ukrajinu po ruské invazi mohlo mít smysl. Musí být ale řádně právně definovaná, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala podporuje spíše mírovou misi, kterou by vedla Organizace spojených národů (OSN).

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek uvedl, že formální žádost o vyslání mise podá příští týden na summitu NATO, kterého se podle serveru Seznam Zprávy poprvé nezúčastní prezident Miloš Zeman. O návrhu hovořil tento týden při návštěvě Kyjeva i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Proti vyslání podobné mise se podle německého tisku ve středu ohradil německý kancléř Olaf Scholz.

"Musíme se dostat do nějakého právního rámce, aby skutečně mise byla definována jako mírová, abychom se nepustili do něčeho, co by bylo začátkem toho, že NATO vstupuje do války," řekl Rakušan. Pokud bude vydefinována a zároveň probrána například i na půdě OSN, umí si představit, že by měla smysl. "Česká republika se má účastnit všeho, co může pomoci vyřešit konflikt jako takový," dodal ministr.

Fiala z SPD považuje za zvláštní, že by mírovou misi vyslalo NATO, které poskytuje Ukrajině zbraně. Spíše by jeho hnutí bylo pro mírovou misi OSN. "Obávám se, že když NATO udělá mírovou misi, může se to zvrtnout," dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) bude o podpoře polského návrhu podle pátečního vyjádření pro ČTK debatovat s prezidentem Milošem Zemanem i členy vlády. Ani vláda, ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK nesdělily, kdy se jednání Zemanem uskuteční. "Nejvyšší účastní činitelé spolu řeší zahraniční politiku ČR průběžně. Před nadcházejícím summitem se budou zabývat i touto otázkou," uvedl pro ČTK mluvčí vlády Václav Smolka.

Mimořádný summit NATO, kde budou prezidenti a premiéři jednat o pomoci napadené Ukrajině a společném postupu vůči Rusku, se bude konat 24. března. Summitu se vůbec poprvé ve funkci prezidenta nezúčastní prezident Zeman. Česko bude reprezentovat Fiala. Na stejný den je plánován i summit Evropské unie.