Stát dosud zaplatil za covidové vakcíny 21 miliard korun, naočkováno bylo 17 milionů dávek za sedm miliard, které zaplatily zdravotní pojišťovny. Zbytek zůstane státu.
Dalších 1,5 miliardy musí stát uhradit za nespotřebované léky - monoklonální protilátky, které nařídil nakoupit nemocnicím, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). Pokud vakcíny upravené na nové varianty koronaviru schválí v příštích dnech evropské úřady, získá jich ČR do konce roku asi 3,5 milionu dávek, které má objednané.
"Máme s firmou Pfizer domluvené, že pokud budou schválené upravené vakcíny, tak všechny dodávky do konce roku, zhruba 3,5 milionu, budou ty upravené vakcíny," řekl Válek. Schvalovat by je měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na jednáních 1. a 5. září.
Roman Prymula, který byl náměstkem ministra a posléze ministrem zdravotnictví za ANO v prvním roce epidemie covidu-19, způsob nákupu vakcín kritizoval. "EU si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abych dostal včas milion dávek, musím si objednat pět milionů dávek. Tato strategie se šířila po celém světě a podle mě byla naprosto nekorektní," uvedl v OVM.
Podle Válka bylo dosud objednáno 50 milionů dávek vakcín. Využitých 17 milionů zaplatí zdravotní pojišťovny, cenu těch nespotřebovaných stát. "Chci udělat to, že smlouvy s výrobci modifikujeme. Druhá změna bude, že vždycky dostaneme ty nejaktuálnější vakcíny," doplnil.
Válek se s Prymulou shodl v otázce povinných respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví je v současné době jen doporučuje, zejména ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče. "To, že bychom neměli plošně nařizovat respirátory v celé republice, s tím naprosto souhlasím," uvedl Prymula. Za kontraproduktivní v současné době označil jejich povinné nošení ve školách, kde stejně nelze zajistit jejich řádné nasazení a správné používání.
Podle Prymuly ani při současné nakažlivosti není vhodné, aby lidé měli k dispozici více testů bez žádanky lékaře. Válek dříve sliboval, že od října by mohl být alespoň jeden. "Náklady na enormní počty testů jsou obrovské a tuto epidemii tím stejně nezastavíme," řekl Prymula. Současná varianta viru je mnohonásobně nakažlivější než původní varianta, která se v ČR objevila poprvé v březnu 2020.
Témata: Vlastimil Válek , očkování, koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
14. listopadu 2024 18:25
8. listopadu 2024 9:54
30. října 2024 18:14
24. října 2024 19:37
22. října 2024 10:08
11. září 2024 21:58