Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát výprask dětem zakáže, ale trestat za něj nebude

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Připravovaná novela zákona by měla podle ministra práce Mariana Jurečky odlišit výchovu dětí od domácího násilí. I přes uzákonění nepřípustnosti fyzických trestů v rámci novely by však pravděpodobně neměly být stanoveny tresty pro rodiče, kteří budou stále používat výchovný výprask.

Jurečka novinářům řekl, že novela má obsahovat výčet zákazů vůči dětem, ale nebude zahrnovat následnou trestní sankci. Ministr zdůraznil, že je důležité rozlišovat mezi výchovou a domácím násilím.

Ustanovení o nepřípustnosti fyzických trestů by měla obsahovat novela občanského zákoníku, kterou připravuje ministerstvo spravedlnosti. Plán prevence domácího násilí s opatřeními do roku 2026, schválený vládou, počítá s uzákoněním nepřípustnosti fyzického týrání dětí.

Jurečka uvedl, že během přípravy novely věc konzultoval s neziskovými organizacemi, ministerstvem spravedlnosti a vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou.

Navrhoval, aby novela nekriminalizovala rodiče za použití fyzického trestu v jistých výjimečných situacích, ale místo toho zdůrazňovala, že tyto výchovné metody by neměly být aplikovány.

Kriminalizace by měla být zaměřena na lidi, kteří se dopouštějí násilí na dětech, ženách, mužích nebo seniorech, a proti nim by se mělo postupovat důsledně.

Témata:  Marian Jurečka děti

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy