Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech. ČTK to dnes řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.
Rozhodnutí ministerstva považuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za nezákonné. Návrh na podání správní žaloby předal NSZ v září Úřad Regionálního operačního programu Střední Morava. Mynář považuje žalobu za nástroj nátlaku na nepohodlné osoby veřejného života a za znamení doby. Kauzu označil za umělou a politickou, státní zastupitelství je podle něj zpolitizované, sdělil ČTK.
"Přezkoumali jsme celý průběh řízení s tím, že nejvyšší státní zástupce dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva financí je nezákonné. Zároveň nejvyšší státní zástupce shledal závažný veřejný zájem na tom, aby toto problematické rozhodnutí přezkoumal soud," uvedl Malý. Na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce upozornila Česká televize.
Ministerstvo financí uvedlo, že se k probíhajícím soudním řízením standardně nevyjadřuje, navíc nemá k dané věci dosud text žaloby. "Po jejím doručení ji budeme podrobně analyzovat a zvážíme další kroky," uvedl úřad.
V souvislosti s přidělením podpory, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, policie obvinila Mynáře z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Policisté stejně jako dříve kontrola dotačního úřadu tvrdí, že Mynář v žádosti neuvedl pravdivě, že stejný objekt už dříve dostal dotaci od ministerstva školství.
Mluvčí Malý v tiskové zprávě na webu NSZ uvedl, že při posuzování závažného veřejného zájmu nejvyšší státní zástupce zohlednil několik faktorů: "Předně, rozhodnutí ministerstva financí má závažný dopad na celou oblast poskytování dotací, mohla by tak pokračovat praxe, kdy jsou systematicky tolerována jednání zneužívající podporu z veřejných prostředků. Ministerstvo financí vystupuje v těchto typech řízení jako odvolací orgán. Správní žaloba podaná nejvyšším státním zástupcem je tak v daném případě jediným možným prostředkem nápravy a umožňuje soudní přezkum postupu ministerstva financí," uvedl Malý. Podání žaloby má podle něj tedy i judikatorní význam.
Podle mluvčího Malého nelze pominout ani povinnost chránit finanční zájmy Evropské unie. Při posuzování podmínek pro podání správní žaloby pak vzal nejvyšší státní zástupce v potaz i trestněprávní přesah celého případu, uvedl mluvčí.
"Rozhodnutí někdejšího vojenského prokurátora pana Stříže jsem očekával. O fungování zpolitizovaného státního zastupitelství už nemám vůbec žádné iluze. Možná by někoho mohlo napadnou i přísloví, že ryba smrdí vždy od hlavy, " uvedl ve vyjádření pro ČTK Mynář. "Snaha obnovovat tuto umělou a politickou kauzu, byť příslušné orgány potvrdily, že vše bylo v pořádku, je nástrojem nátlaku na nepohodlné osoby veřejného života a bohužel i znamením doby," dodal. Uvedl, že není sám, kdo musí čelit "takovým poiticky motivovaným postupům". Mynář poukázal na náklady správní žaloby, budou se jí podle něj zabývat desítky úředníků, právníků a znalců placených daňovými poplatníky. "Je to směšné a zbytečné," dodal.
Podnět na podání správní žaloby schválil na začátku září Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava. Rozhodnutí tehdy zdůvodnil závažným veřejným zájmem ohledně rozhodnutí ministerstva financí, které se týkalo dotace pro Mynářovu firmu.
Podle Mynářova dřívějšího vyjádření neexistují žádné důvody pro podání správní žaloby. "V dané věci bylo vydáno standardní a řádně odůvodněné rozhodnutí ministerstva financí, které navíc odpovídá i původním závěrům ROP Střední Morava," sdělil tehdy Mynář ČT. Prezidentův kancléř tvrdí, že úřad ROP chce pouze zakrýt svoje pochybení.
O správní žalobě bude rozhodovat Krajský soud v Ostravě, kterému nejvyšší státní zástupce žalobu 2. prosince adresoval.
Témata: Vratislav Mynář
Související
23. dubna 2024 8:45
9. března 2023 11:51
8. března 2023 20:24
5. března 2023 13:51
3. března 2023 21:25
14. února 2023 12:33