Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach z covidu a restrikce? Průzkum odhalil paradox v chování Čechů

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Obavy Čechů z nemoci covid-19 v poslední době rostou, lidé ale sami polevují v nošení roušek či dodržování odstupu. Vyplývá to z říjnového průzkumu technologické a konzultační firmy Ipsos. Na jaře například omezovaly osobní styky se známými skoro dvě třetiny lidí v Česku, zatímco teď už jen třetina. V květnu také ještě většina Čechů věřila, že Česko zvolilo dobrý postup v obraně proti koronaviru, teď už mají lidé většinou opačný názor.

Nejvíce obyvatel Česka, přes 80 procent, se cítilo ohroženo koronavirem ve druhé polovině března, tedy po vyhlášení nouzového stavu a zavedení opatření proti šíření nemoci. Následně obavy klesaly. V květnu, kdy se opatření postupně uvolňovala, se koronaviru bálo 55 procent lidí. V poslední době, kdy počty nakažených i hospitalizovaných prudce rostou, obavy zase vzrůstají. V říjnu se tak koronaviru bálo 71 procent lidí.

Češi přitom sami od jara polevili ve všech opatřeních, dokonce mírně i v pravidelném mytí rukou nebo používání dezinfekce. Výrazně ubylo ve srovnání s dubnem, kdy vrcholila první vlna epidemie v zemi, třeba lidí, kteří nosí rukavice. Na jaře si je ještě brala třetina Čechů, kdežto nyní jen desetina. V dubnu také většina lidí - asi tři pětiny - vycházela z domova jen v nutných případech, ale nyní k tomuto kroku sahá jen méně než třetina lidí. Méně také lidé nosí roušky. V dubnu je používalo přes 80 procent Čechů, teď jen 67 procent.

"Je překvapivé, že disciplína Čechů od dubna tak výrazně poklesla, navzdory statistikám o dalším negativním vývoji pandemie v ČR. V přísném dodržování opatření polevily všechny socioekonomické skupiny, snad vyjma nejstarší věkové kategorie nad 66 let," sdělil ředitel Ipsos Jakub Malý.

Lidé často přestali věřit ve správnost celostátních opatření proti koronaviru. V květnu uváděly čtyři pětiny lidí, že Česká republika zvolila v boji s koronavirem optimální postup, kdežto teď si to myslí už jen asi třetina Čechů. Lidé kritizují například brzké rozvolňování opatření vlády proti koronaviru nebo otevírání hranic. Část dotázaných si rovněž myslí, že vláda zareagovala na vývoj epidemie pozdě a postupovala chaoticky.

Aktuální průzkum prováděl Ipsos od 8. do 12. října a zúčastnilo se ho 1002 obyvatel České republiky ve věku nad 18 let. Ipsos průzkumy týkající se covidu-19 provádí od vyhlášení nouzového stavu v březnu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Češi průzkumy zdravotnické roušky život

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.