Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Superúplněk byl dnes nad ránem jiný. Doprovázela ho zajímavá podívaná

Měsíc, ilustrační fotografie.
Měsíc, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Zajímavá podívaná doprovázela zářijový úplněk, který nastal v uplynulých hodinách. Co bylo k vidění na obloze?

Zářijový úplněk nastal dnes nad ránem, tedy ve středu 18. září, ve 4:34 ve znamení Ryb. Úplněk je obecně považován za nejmagičtější fázi měsíce. Někteří lidé při něm mají problém se spánkem. 

Úplněk je měsíční fází, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule Měsíce přivrácená k Zemi. Je také jedinou fází, za které lze někdy pozorovat zatmění Měsíce. A právě tentokrát lidé tuto možnost měli. Na noc z úterý na středu totiž připadalo další částečné zatmění Měsíce viditelné z České republiky. 

V časných ranních hodinách se Měsíc přiblížil nejdříve k zemskému polostínu. Očima rozeznatelného potemnění Měsíce z jeho horního okraje si šlo povšimnout až před 4. hodinou ranní. Měsíc vypadal, jako by byl shora začazený černým kouřem. Jev měl poté sílit a ve 4 hodiny 12 minut SELČ začalo částečné zatmění Měsíce. 

Maximální fáze zatmění, při které bude z pravého horního okraje „ukousnuto“ asi 8,5 procenta průměru měsíčního disku, nastala ve 4 hodiny 44 minut. Částečné zatmění Měsíce skončilo v 5 hodin 15 minut SELČ, kdy už svítalo. Celé částečné zatmění trvalo 1 hodinu 3 minuty. 

Témata:  Měsíc

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy