Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syndromů karpálního tunelu jako nemoci z povolání za pět let ubylo na třetinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Syndrom karpálního tunelu byl do covidu-19 nejčastější nemocí z povolání, tvořil více než polovinu hlášených. Loni byl tento syndrom, který vzniká z přetěžování předloktí, uznán jako nemoc z povolání u 117 osob. Za posledních pět let případů ubylo skoro na třetinu, vliv ale mohla hrát i epidemie covidu-19. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

"Lokální svalová zátěž je dlouhodobé nadměrné a jednostranné zatěžování malých svalových skupin horních končetin při výkonu práce, při kterém jsou namáhány svalové i mimosvalové struktury předloktí horních končetin. V důsledku přetížení rukou spojených s prací a působením dalších faktorů může u pracovníků docházet ke vzniku syndromu karpálního tunelu," uvedl SZÚ.

V Evropě jde o jednu z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Podle statistik z let 2013 až 2019, které koronavirová pandemie neovlivnila, tvořila v ČR tato diagnóza 51,6 procenta všech uznaných nemocí z povolání. Pro srovnání ve Francii tvoří 41,2 procenta, na Slovensku 35 procent a ve většině evropských zemí jde o méně než 20 procent.

Karpální tunel je místo mezi předloktím a dlaní, kudy prochází nervy, cévy a šlachy. Syndrom karpálního tunelu pak podle lékařů vzniká při útlaku nervu v této oblasti. Projevuje se necitlivostí, brněním, trnutím ruky nebo bolestí zápěstí či některých prstů na dominantní ruce. Léčí se nošením ortézy, pravidelným procvičováním a mastí na bolest.

Během života postihne asi čtyři procenta populace, vzniká například při práci s počítačovou myší a klávesnicí nebo s vibračními nástroji, jako je příklepová vrtačka nebo pneumatické kladivo.

V roce 2021 hlásilo nějakou nemoc z povolání 5890 pracovníků, 1249 mužů a 4641 žen. Z téměř 6000 případů pak 89 procent mělo z práce nemoc covid-19, zejména zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Syndrom karpálního tunelu hlásilo 194 osob, z nich 60 procent syndrom karpálního tunelu z přetěžování. U téměř každého desátého tento zdravotní problém vznikl za méně než šest měsíců.

Počty případů z přetěžování od roku 2017, kdy jich bylo jako nemoc z povolání uznáno 330, klesají. V roce 2018 jich bylo 285 a v roce 2019 jen 192. Výrazný pokles pak přinesly dva roky epidemie, v roce 2020 jich bylo 175 a vloni 117. Medián věku pacientů je dlouhodobě kolem 47 až 50 let.

U žen je mezi nejčastějšími nemocemi z povolání syndrom karpálního tunelu z přetěžování, u mužů z vibrací. Mezi další nejčastější zdravotní potíže související s prací patří alergický ekzém nebo svrab.

 

Témata:  nemoci lékaři

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy