reklama

Pozitivních testů bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví v daném období téměř 44.000.

"Průměrně bylo osekvenováno jedno procento vzorků s dobou odezvy 26 dnů," uvedl SZÚ. V posledních dvou měsících podle jemu hlášených údajů tvoří 21 procent varianty omikronu odvozené od BF.7, 15 procent odvozené od BA.5 a 14 procent od BQ.1. "Pozorujeme nárůst detekcí variant BQ, jinde sledované varianty BN a rekombinantní XBB byly zachyceny pouze ojediněle," doplnil.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tento podtyp koronaviru v posledním týdnu stál v USA za 40 procenty nákaz. Podle expertů dokáže obcházet imunitu získanou očkováním nebo nákazou. Poznatky o něm jsou zatím omezené a podle CDC nic nenasvědčuje tomu, že by způsoboval vážnější onemocnění než jiné formy omikronu. USA nicméně podle dat listu The New York Times (NYT) hlásí nejvíce hospitalizací s koronavirem za posledních deset měsíců.

SZÚ v týdenní zprávě také varuje před neuváženým předepisováním antivirového léku molnupiravir. Lékaři jej nebo podobný lék paxlovid předepisují pacientům, kteří jsou více ohrožení vážným průběhem covidu-19. Lék by neměl být podávaný zejména pacientům, kteří užívají léky na potlačení imunity. Imunosupresiva užívají například lidé po transplantacích nebo někteří léčení s rakovinou či autoimunitními nemocemi.

"V souvislosti s podáváním molnupiraviru se objevují první varianty s vysokým počtem mutací, neuvážené podávání molnupiraviru by mohlo vést k vytvoření emergentní varianty SARS-CopV-2, která by mohla mít závažný epidemický i klinický dopad," sdělili odborníci ze SZÚ. Pokud se stav pacienta, kterému byl molnupiravir předepsán, nelepší nebo je dále pozitivní, jeho vzorek by měl být poslaný k sekvenaci do národní referenční laboratoře SZÚ.