Laboratoře v Česku ani Evropě zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republice. V mezinárodních databázích je zaznamenáno 66 případů, z nich 58 zachycených v JAR, šest v Botswaně a dva v Hongkongu.
V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Země světa včetně ČR omezují cestování ze zasažených zemí. První výskyt dnes oznámil i Izrael.
"O vlastnostech této varianty ještě není mnoho známo, míru nebezpečnosti v tuto chvíli není možné komentovat," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Hlavním opatřením proti jejímu šíření je podle ní karanténa při příletu a příjezdu ze země s potvrzeným výskytem nové varianty B1.1.529.
Ministerstvo zdravotnictví a SZÚ jsou napojení na systém včasného varování, který zaručuje, že kdyby byla nová varianta zachycena v některé z evropských zemí nebo zemí Světové zdravotnické organizace (WHO), Česko se to dozví prakticky ihned.
Koronavirus SARS-CoV-2 stejně jako ostatní viry neustále mutuje. Mnohé nové varianty, včetně těch se znepokojivými rysy, často nakonec vymizí. Není přitom možné ihned rozeznat ty varianty, které budou mít vážné dopady na veřejné zdraví. Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější.
"Jako biologovi mně přijde fascinující, ze B.1.1.529 SARS-CoV-2 varianta nasbírala v S proteinu v řádu měsíců víc mutací než protein, který studujeme, nasbíral za posledních 500 milionů let během evoluce obratlovců. Ale dobrá zpráva to není," napsal na twitteru buněčný a molekulární biolog Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Petr Svoboda.
Podle epidemiologa Rastislava Maďara nevypadá to, jak se nová varianta šíří, vůbec dobře. "Rychlost s jakou nastoupila výrazně předčila i deltu," uvedl na twitteru.
Omar Šerý, který je profesorem v oboru molekulární biologie a genetika, se domnívá, že nová varianta viru bude skutečným problémem. "Provedli jsme analýzu doposud popsaných mutací této varianty a je zde celkem 37 změn proti wuhanské sekvenci. 3D model ukazuje mnoho mutací v místě vazby na ACE2 receptor, což může ovlivnit infekčnost viru," uvedl na twitteru. Část mutací brání vazbě protilátek. Několik mutací je zcela nových, doposud nepopsaných, uvedl Šerý, jehož firma v Brně provozuje testovací místo na covid-19 a laboratoř.
Evoluční biolog Jaroslav Flégr uvedl, že zatím není jasné, jestli na novou variantu zabírají vakcíny. "Je však jisté, že by na ni zabíralo masivní preventivní PCR testování. Vytvořme právní a technické zázemí pro testování milionu osob za den, testujme všechny žáky a zaměstnance a žádná mutanta nás neohrozí," napsal na twitteru.
Původní variantu z čínského Wuchanu vytlačily postupně další nakažlivější. Od regionálního označení podle zemí, kde byly poprvé popsány, se ustoupilo k písmenům řecké abecedy. Původně britská, dnes alfa varianta, byla čtyřikrát nakažlivější než původní SARS-CoV-2, v Česku převládla v prosinci loňského roku. Na jaře ji pak začala nahrazovat delta, ještě 2,5krát nakažlivější než alfa. Podle Státního zdravotního ústavu delta tvoří asi 95 procent případů a prosazují se i její subvarianty.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45