Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teplárny začínají topit, radiátory dnes zapnou miliony lidí

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři miliony lidí, kteří v tuzemsku centrální vytápění využívají. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann.

Připomněl, že část tepláren zahájila provoz kvůli chladnějšímu počasí už na konci srpna, tedy ještě před zahájením topné sezony, které připadá na začátek září. Při následném oteplení dodávky teplárny opět přerušily. Teď už to vypadá na opravdový začátek vytápění, uvedl předseda výkonné rady TS ČR Tomáš Drápela.

"Podle našeho průzkumu se v pátek začalo topit například v Českých Budějovicích, v Táboře, Plané a Sezimově Ústí, v Kladně nebo v Liberci. V sobotu se přidal Ostrov, v neděli Plzeň s Opavou nebo Českou Lípou," řekl dnes ředitel sdružení Martin Hájek. Ode dneška by podle něj měly dodávat naplno teplo pro vytápění soustavy v Praze, Děčíně, Brně, Zlíně, Otrokovicích, ale i ve Frýdku-Místku, Vsetíně, Litvínově a Mostě nebo Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. "Podle předpovědi teplot na příští dny by dnes měla zahájit vytápění většina tepláren," dodal Hájek.

Potřeba tepla je podle něj v letošním roce zatím zhruba o desetinu vyšší než průměr posledního desetiletí. Sdružení uvedlo, že v letech 1961 až 1990 se začínalo s vytápěním průměrně kolem 15. září. V poslední dekádě mezi roky 2011 až 2020 se podle TS ČR průměr zahájení vytápění posunul na 20. září. Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.

Vytápění při chladnějším počasí v létě je možné v případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů, v případě bytových domů domácností, pokud to vyžadují venkovní teploty a připouštějí to technické a zásobovací podmínky - tj. není omezena činnost pracemi na zdroji, distribuční soustavě, ve výměníkové stanici či rozvodech v zásobovaných objektech.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Při průměrné ceně tepla v Česku kolem 600 Kč/GJ se tak průměrná roční platba domácností pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Témata:  energetika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.