Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teplejší léta mohou podle britských lékařů vést k vyššímu výskytu rakoviny kůže

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vyšší letní teploty způsobené klimatickou změnou mohou přispět k nárůstu počtu případů potenciálně smrtelného onemocnění rakovinou kůže, uvádí odborníci podle listu The Guardian. Většina evropských zemí letos v létě čelila intenzivním vlnám veder, klimatologové ale zdůrazňují, že tyto vlny nejsou jednorázovou záležitostí a vysoké teploty se budou pravděpodobně vyskytovat častěji. Popáleniny od slunce, i když si je člověk přivodí jen jednou za dva roky, přitom můžou podle lékařů riziko rakoviny kůže ztrojnásobit .

Zdravotníci proto nyní varují, že měnící se klima může způsobit komplikace, pokud budou lidé trávit více času na slunci a vystavovat se UV záření.

"Rozhodně se obávám, že trvalý trend teplejších lét povede k většímu počtu případů melanomu a k většímu počtu úmrtí," uvedla Sarah Dansonová, profesorka onkologie na Sheffieldské univerzitě.

"Melanom je v podstatě způsoben spálením od slunce a toto počasí je tak extrémní, že se obávám, že obdobných spálení bude přibývat a později s tím i výskyt melanomu," řekla britskému listu Julia Newtonová-Bishopová, klinická vědkyně, která vede výzkumnou skupinu na univerzitě v Leedsu.

Podle údajů britské organizace Cancer Research UK se počet úmrtí na rakovinu kůže u mužů v Británii od 70. let minulého století více než ztrojnásobil a nárůst byl zaznamenán i u žen. Předpokládá se, že stoupající trend může být způsoben řadou faktorů, včetně většího vystavení se slunečnímu záření v důsledku dovolených.

"Jedním z nejjasnějších signálů změny klimatu jsou vyšší teploty, a to nejen v létě, ale po celý rok. Tento teplotní posun mění také vzorce chování a lidé v Británii mají tendenci chodit více ven, což vede k většímu vystavení slunečnímu záření po celý rok," uvedl Dann Mitchell, odborník na klimatologii z Bristolské univerzity a dodal, že dlouhodobé zdravotní důsledky klimatické krize nejsou veřejně dostatečně diskutovány.

"Je důležité si uvědomit, že spálení a rakovinu kůže způsobují spíše ultrafialové paprsky ze slunce než jeho teplo. Slunce může v Británii způsobit popáleniny od poloviny března do poloviny října, ať už se jedná o vlnu veder, nebo ne," sdělila listu Karis Bettsová z Cancer Research UK.

Existuje ale řada opatření, která pomáhají snižovat nebezpečnost slunečního záření, a zabránit tak spálení. Je možné úplně vynechat pobyt na slunci od 11 do 15 hodin, sedět ve stínu, nosit tričko a klobouk či opakovaně nanášet opalovací krém.

Témata:  počasí rakovina lékaři

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 10:14

Zimní počasí je zpět. Na horách spadnou desítky centimetrů sněhu

Do Česka se v dalších dnech v plné síle vrátí zimní počasí. Na horách bude sněžit tak vydatně, že mohou napadnout desítky centimetrů sněhu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Andrej Babiš

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí.