reklama

Zdravotníci proto nyní varují, že měnící se klima může způsobit komplikace, pokud budou lidé trávit více času na slunci a vystavovat se UV záření.

"Rozhodně se obávám, že trvalý trend teplejších lét povede k většímu počtu případů melanomu a k většímu počtu úmrtí," uvedla Sarah Dansonová, profesorka onkologie na Sheffieldské univerzitě.

"Melanom je v podstatě způsoben spálením od slunce a toto počasí je tak extrémní, že se obávám, že obdobných spálení bude přibývat a později s tím i výskyt melanomu," řekla britskému listu Julia Newtonová-Bishopová, klinická vědkyně, která vede výzkumnou skupinu na univerzitě v Leedsu.

Podle údajů britské organizace Cancer Research UK se počet úmrtí na rakovinu kůže u mužů v Británii od 70. let minulého století více než ztrojnásobil a nárůst byl zaznamenán i u žen. Předpokládá se, že stoupající trend může být způsoben řadou faktorů, včetně většího vystavení se slunečnímu záření v důsledku dovolených.

"Jedním z nejjasnějších signálů změny klimatu jsou vyšší teploty, a to nejen v létě, ale po celý rok. Tento teplotní posun mění také vzorce chování a lidé v Británii mají tendenci chodit více ven, což vede k většímu vystavení slunečnímu záření po celý rok," uvedl Dann Mitchell, odborník na klimatologii z Bristolské univerzity a dodal, že dlouhodobé zdravotní důsledky klimatické krize nejsou veřejně dostatečně diskutovány.

"Je důležité si uvědomit, že spálení a rakovinu kůže způsobují spíše ultrafialové paprsky ze slunce než jeho teplo. Slunce může v Británii způsobit popáleniny od poloviny března do poloviny října, ať už se jedná o vlnu veder, nebo ne," sdělila listu Karis Bettsová z Cancer Research UK.

Existuje ale řada opatření, která pomáhají snižovat nebezpečnost slunečního záření, a zabránit tak spálení. Je možné úplně vynechat pobyt na slunci od 11 do 15 hodin, sedět ve stínu, nosit tričko a klobouk či opakovaně nanášet opalovací krém.