Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tříčlenná rodina přijde ročně o 178 tisíc, tvrdí odbory v reakci na balíček

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Facebook Josef Středula

Vládní konsolidační balíček, který má za cíl uspořit na výdajích a zvýšit příjem financí od státní kasy, může mít na domácnosti velmi výrazný vliv. Vyplývá to z informací Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), které představily na svém webu a na tiskové konferenci. Podle jejich propočtů by průměrná česká rodina s jedním dítětem a průměrným výdělkem mohla ročně přijít až o 178 tisíc korun.

ČMKOS už v pondělí vyhlásila s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost. Hlavními důvody jsou "bezprecedentní dopady vládního "konsolidačního" balíčku na zaměstnance, nespokojenost se současným způsobem správy země, nesouhlas s postupem ze strany vlády a nevedení dialogu se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů."

Předseda ČMKOS Josef Středula už minulý týden uvedl, například změny v DPH nesníží změny produktů pro konečného spotřebitele, ale naopak zvýší marže pro prodejce. Za velkou chybu považuje zrušení benefitů i snižování platů ve veřejné sféře. Kritizoval také zvýšení cen dálničních známek, které by měly zdražit o 800 korun.

V pondělí Středula vládu kritizoval za to, že s odbory nevede dialog a není možné dosáhnout sociálního smíru. "Naším cílem je dosáhnout zmírnění dopadů na zaměstnance a jejich rodiny," uvedl. Středula také připomněl, že poslední stávková pohotovost byla vyhlášena před více než deseti lety.

Dnes odboráři představili konkrétní dopady, které bude mít úsporný balíček na české domácnosti. Jako model posloužila tříčlenná rodina s předškolním dítětem, kde oba rodiče pracují, každý s průměrným výdělkem 42 tisíc korun hrubého měsíčně.

Modelová domácnost tak má roční čistý příjem 864 416 korun. Po zavedení nemocenského pojištění ale zaplatí oba rodiče státu 6048 korun. Zrušení školkovného ukrojí dalších 30 840 korun, do příjmu rodiny se ale promítne i snížená podpora svatebního spoření, znehodnocení příjmu inflací či zrušení benefitů.

Podle propočtů odborářů tak modelová rodina ročně ztratí 152 763 korun. Pokud jsou oba rodiče zaměstnaní ve veřejné sféře, bude propad v příjmech ještě výraznější a dosáhne částky 178 207 korun. Rodina tak ztratí 20 % svého ročního příjmu.

Odboráři tvrdí, že vládní balíček míří především na zaměstnance a jejich rodiny a na důchodce. Poukazují také například na to, že zatímco víno se danit nemá, tak kojenecká voda míří do vyšší sazby DPH, podobně jako vodné či stočné.

Témata:  Josef Středula odbory vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy