reklama

Vlna pokračovala i dnes dopoledne washingtonského času, kdy Trump na twitteru opět vyhlásil, že je vítězem voleb a mimo jiné prezentoval nepodložená obvinění ohledně přepočtu hlasů ve státě Georgia. Twitter i Facebook ke všem jeho dnešním příspěvkům připojily popisky s kontextem.

Porážku současného prezidenta v letoších volbách oznámily přední zpravodajské organizace už před deseti dny a na konci minulého týdne se objevovaly náznaky, že Trump začíná zmírňovat rétoriku a dokonce připouští vítězství svého rivala Joea Bidena. Dnešní sada příspěvků ovšem míří proti jakýmkoli úvahám v tomto směru.

"Volby jsem vyhrál. Podvody s hlasy po celé zemi!" vzkazuje Trump v jednom z nových prohlášení, které bylo kompletně napsáno velkými písmeny. Jeho slova nejsou jen v rozporu s propočty respektovaných médií, ale také s hodnocením státních i federálních volebních činitelů, kteří nehlásí žádné důkazy či podezření týkající se rozsáhlých podvodů.

Trump přesto v prohlášeních na sociálních sítích dál hovoří o "zmanipulovaných volbách". I dnes opakoval, že zástupcům Republikánské strany byl odepřen přístup do místností, kde se sčítaly hlasy, ačkoli žádné takové obvinění neobstálo u soudu a média i úřady tvrzení týkající se konkrétních měst mnohokrát vyvrátily.

Prezident také napadl proces přepočítávání hlasů v Georgii, přestože na něj dohlíží republikánská státní administrativa. Ta zatím nenahlásila žádné nekalosti související s volbami a jejich průběh dokonce označila za úspěch, tudíž nebylo jasné, čeho se Trumpův dnešní výrok o "tisících podvodných hlasů" týkal.

Twitter pětici nových příspěvků včetně toho o Georgii opatřil upozorněním, že "toto tvrzení o volebních podvodech je sporné", u toho o údajném Trumpově vítězství poznamenal, že více zdrojů přineslo jiný výsledek. I Facebook na Trumpově oficiálním profilu opakovaně připomíná, že za vítěze voleb byl vyhlášen demokrat Biden.

I přes tato opatření mají zřejmě nepravdivá vyjádření značný dosah. Například tweet, ve kterém se Trump znovu prohlásil za vítěze, už nasbíral přes 40 tisíc sdílení a 150 tisíc "lajků", tedy interakcí uživatelů sítě. Průzkumy z posledních dní ukazují, že velká část republikánských voličů prezidentovu porážku rovněž odmítá, podle čerstvé sondáže vypracované pro agenturu Reuters je to zhruba polovina z nich.

Analytici spolupracující s americkými a světovými médii po sečtení drtivé většiny hlasů dospěli k závěru, že Trump si v letošních volbách zajistil 232 hlasů v prezidentském sboru volitelů, zatímco Biden 306.

reklama