reklama

Na úmrtí mladé učitelky upozornil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který odvysílal televizní reportáž o úmrtí 38leté ženy dva týdny po očkování vakcínou AstraZeneca.

Zprávy o úmrtí se následně objevily i v českých médiích a navzdory nedostatku důkazů některé servery poukázaly na možnou spojitost s očkováním v takové míře, že u části lidí mohla vzniknout nedůvěra k vakcíně. Vyplývá to z článku na webu Hlídací Pes.

S podobnou reakcí se potýká i Slovensko. Původní reportáž proto prověří licenční rada, která na ni obdržela řadu stížností. Lidé totiž podle rady nabyli dojmu, že hlavní příčinou úmrtí bylo právě očkování. Portál omediach.com dokonce napsal, že reportáž je zavádějící a že redaktorky zmanipulovaly předchozí vyjádření zesnulé.

Poukázal také na to, že žádná kompetentní osoba neoznačila vakcínu jako příčinu úmrtí nepotvrdila. Spojitost vakcíny s úmrtím tak v reportáži stojí pouze na vyjádření otce zesnulé učitelky, který uvedl: "Jsem si jistý, že příčinou smrti byla vakcína AstraZeneca." "Spojení úmrtí s vakcínou dotvářejí i emotivní záběry na hrob, kříž učitelky a na vakcínu a očkování," dodal server.

Smrt s očkováním nesouvisí, ukázala pitva

Slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí nicméně neshledal, že by mezi úmrtím a očkováním byla nějaká spojitost. "Po vyhodnocení anamnézy, relativně delšího období po očkování a závěrů provedené pitvy úřad konstatuje, že úmrtí nelze dávat do souvislosti s očkováním proti onemocnění CoViD-19. Úmrtí nastalo na základě několika chorobných změn, jejichž původ vznikl ještě před samotným očkováním," uvádí úřad.

V posledních týdnech se přitom i v Česku a dalších zemích objevilo několik úmrtí, k nimž došlo po podání vakcíny. Dosud však nebyla prokázána žádná souvislost mezi úmrtím a očkovací látkou a vakcíny jsou považovány za bezpečné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) navíc před několika dny na twitteru uvedl, že "z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií."

Navzdory chybějícím důkazům několik zemí očkování vakcínou AstraZeneky pozastavilo. Německo, Itálie, Francie, Kypr, Litva či Lotyšsko následně aplikaci této vakcíny obnovily, poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

V pondělí se k této vakcíně vrátí Portugalsko a během příštího týdne tak hodlá učinit i Nizozemsko nebo Španělsko. Česko ani Slovensko očkování nepozastavily.

reklama