Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úplněk srpen 2024: Superúplněk, Modrý nebo Ještěří... máte se na co těšit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Letos v létě zažijeme neobvyklý jev – místo obvyklých tří úplňků se objeví hned čtyři. Tento vzácný jev zahrnuje i tzv. superúplněk, který se odehraje 19. srpna ve 20:25. Tento intenzivní úplněk, často nazývaný i megaúplněk, má silnější vliv než běžné úplňky. Co přinese a na co bychom si měli dát pozor?

Superúplněk je jedinečný astronomický úkaz, při kterém se Měsíc na své eliptické dráze nejvíce přiblíží Zemi, což způsobí, že vypadá větší a jasnější než obvykle. Tento vizuální efekt, kdy Měsíc působí nezvykle velký, je ve skutečnosti optickou iluzí. Nejvýraznější superúplňky byly zaznamenány například 26. ledna 1948, 14. listopadu 2016, 13.–14. prosince 2016, a další očekáváme 25. listopadu 2034.

Srpen nám letos přináší tzv. blue supermoon, což se dá volně přeložit jako „jednou za uherský rok“. Tento výraz ale neznamená, že bude Měsíc skutečně modrý; naopak, jeho barva bude spíše oranžovočervená. Označení blue moon se také používá pro třetí úplněk ze čtyř, které se někdy během léta objeví. Srpnový úplněk bude pod vlivem znamení Vodnáře, což může způsobit určité napětí mezi osobními ambicemi a potřebami širšího společenství, což povede k pocitům nespokojenosti a touze po změně.

A jak to skutečně je?

Zmatek kolem označení „modrý měsíc“ pochází z chyby v časopise „Sky & Telescope“ z roku 1943, kde se autor Lawrence J. Lafleur zmínil o termínu „Blue Moon“ bez uvedení přesného data. Citoval starý Maine Farmers' Almanach (Mainský almanach - poznámka redakce), který vysvětloval, že modrý měsíc je třetí úplněk ze čtyř v jednom ročním období, což je jev, který se objevuje sedmkrát v devatenáctiletém lunárním cyklu. Nesprávná interpretace tohoto termínu vedla k současnému populárnímu pravidlu, že „modrý měsíc“ je druhý úplněk v kalendářním měsíci. Uvádí web Space.

Hraní podle (starých) pravidel

Nyní se vraťme k letošnímu srpnovému úplňku. Podle „starého“ pravidla Almanachu by to byl „Modrý měsíc“. 

Pro letní sezónu 2024 jsou čtyři úplňky:
21. června Měsíc časného léta
21. července Svatojánský měsíc
19. srpna Modrý měsíc
17. září Měsíc pozdního léta

To znamená, že podle původního pravidla Mainského almanachu – propagovaného panem Lafleurem a později nesprávně interpretovaného panem Pruettem – by byl třetí úplněk letní sezóny 2024 19. srpna Modrý měsíc. 

Opravdu je modrý?

Měsíc může skutečně vypadat modře, ale jen za specifických atmosférických podmínek. Po erupci sopky Krakatoa v roce 1884 se do stratosféry dostal oblak popela, který rozptyloval červené světlo a způsobil, že Měsíc a Slunce měly namodralý odstín. Podobný efekt byl pozorován po erupcích sopek El Chichon v roce 1983 a Mount Pinatubo v roce 1991. V roce 1950 zase kouř z lesních požárů v severní Albertě způsobil neobvyklé barvy oblohy, včetně modrého Měsíce.

Témata:  Měsíc superúplněk

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy